İzmir Adnan Menderes Havalimanı

08 Aralık 2015İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Biletkess.com adresi farklı ile sizler de bu havalimanı bulmak istiyorsanız bu makaleyi dinleyebilir ve objektif bir şekil de en güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçmişten bugüne kadar yer alan bilgilerini de en iyi şekil de siz değerli misafirlerimiz ile paylaşmak istiyoruz.

TAV (Tepe Akfen havalimanları) tarafından işletilmektedir. 1987 tarihin de inşaatına başlanmıştır. Rakımı ise 419 ft / 126 metredir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Gaziemir ilçesin de günümüz de yer almaktadır. Günümüz de havalimanı İzmir şehir merkezine 18 km. Uluslar arası bir havalimanı olarak günümüz de bilinmektedir. Türkiye’nin büyük şehirlerinden bir tanesi olması sebebi ve de konum itibari ile önem kazanması aynı zaman da havalimanını da önemli tutmaktadır. uzaklık mesafe de yer almaktadır. Adnan Menderes havalimanın ilk ismi İzmir Cumaovası olarak bilinmekteydi. İlk açıldığın da hem sivil hem de askeri anlam da hizmet vermekteydi.

 

Teknik yetersizlik, hava şartları, zorluklar nedeni ile Cumaovasın da gece uçuşlar yapılmamaktaydı. Çiğli de yapılan bakımlar ve onarımlar sonrası devreye alınıyordu.

1980 yılları:

Sivil topluma daha çok ihtiyaç olan uçuşların her gün git gide arttığı bu yıllar da görülmekteydi ve de bu fikirler, planlar 1980 yılları başların da oluşturmaya başlanmıştı. 1984 yılının mayıs ayın da havalimanının temelini 1980 senesin de askeri darbe sırasın da genelkurmay başkanı ve de cumhurbaşkanlığı yapan Kenan Evren atmıştı. Proje toplam 15 milyon 300 bin lira olarak belirtilmiştir. Hemen, hemen 1987 yılın da tamamlanacağını öne sürülmüştür. Ancak belirli nedenlerden ve de bütçe sıkıntıları ile birlikte tamamlanamadı.

Eski başkanlardan Adnan Menderes ismini alan havalimanı 17 Kasım 1987 tarihin de hizmete girmiştir. En önemlisi de Türkiye de İstanbul’dan sonra ikinci en büyük havaalanı olarak belirlenmiştir. O zamanın başkanlarından Turgut Özal tarafından yapılan açılış, havalimanının daha henüz tamamlanmadığından epey eleştirilmişti. 9 Eylül günü İzmir işgalinden kurtulduğu  için açılış yapmak istemiş ancak bunu hükümet oy toplamak için evren anılarını ortaya çıkarıyor denilmişti.

Açılış yapıldıktan sonra en büyük ikinci havalimanı olarak profesyonel düzey de hizmet vermeye devam ediyordu.

2000 yılları:

İzmir’de de her havalimanın da olduğu gibi 2000’li yılların başın da nüfus sorunu yüzüne ve havalimanın daha çok ülkeden tercih edilmesi sebebi ile başlı sebepler, sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu yüzden DHMİ, Adnan menderes havalimanının dış hatları genişletilmesi çalışmalarına başlatılmıştır.  5 Milyon yolculuk terminal yapılması karar verilmişti. 16 Ağustos 2004’te HAVAŞ ile Bayındır inşaat ortak girişim grubunun ortak işlettiği ihaleyi 6 yıl 7 ay 29 gün süre karşılığın da aldığı 125 milyon avro kazandığını dile getirdi. HAVAŞ’ın yüzde 65’i, Bayındırın ise %35 payı bulunmaktadır. Ayrıca inşaatın 24 ay da bitirilmesi ön görülmekteydi. 2015 yılı ortasın da terminal inşaatı henüz devam ederken yüzde 60 hissesi Ciner Holding tarafından İstanbul Atatürk havalimanı dış hatlar terminalini işleten Tava bırakılmıştı. Ön görülen gün sayısından 8 ay önce biten ve 150 milyon avro ile bitirilen terminal 9 Eylül 2006 da açılmıştı. TAV tarafından işletilmişti.

En son güncel durumu:

Sivil örgütlenmenin yaptığı tanıma göre İzmir Adnan Menderes havalimanı Cat III seviyesinde bulunmaktadır.

İç hatlar terminali:

Adnan Menderes limanı iç hatlar yeni inşaat çevresin de yıkılmıştır. 1 Ocak 2012 tarihinden sonra da dış hatlar ile birlikte ortak kullanılmaya başlamıştır.

DHMİ 2011 senesinin Kasım ayından sonra iç hatlar terminalinin yenilenmesi, iç ve dış hatların da 2032 yılına kadar işletilmesi için bir ihale açmıştır. İhaleyi de 610 milyon avro bedelleri ile TAV havalimanları kazanmıştır. TAV, proje kapsamın da 250 milyon yatırım yapacağını açıkladı.

Yeni açılacak olan iç hatlar terminalinin hızla yolcu alacağını açıklamıştır. Bunun yanı sıra da kısa sürede tamamlanacak olan inşaat 2014 senesin de bitirileceği açıklanmıştır.

Yeni terminal yaklaşık bir veri ile 200 bin metre kare kapalı alana sahip olacaktır. Yaklaşık olaraktan da 25 milyon yolcuya hizmet verilecektir. Proje de 2537 araçlık kapalı otopark, 3 bin araçlıkta açık otopark inşaatı bulunmaktadır.

Dış hatlar terminali:

Toplam 107 bin 699 metre kare büyüklüğün de Türkiye de dördüncü olan dış hatlar terminalidir.

Duty—Free

İzmir Adnan Menderes Havalimanında dış hatlar terminalin de gümrüksüz satış mağazaları TAV havalimanları ve unifree ortaklığı ile kurulmuş olan ATÜ DUTY—FREE tarafından işletilmektedir. 2 bin 353 metre kareye yayılan mağazaları ile günün her saati hizmete açıktır. Gidiş katın da yedi, geliş katında da iki mağaza bulunmaktadır.

TAV Galeri İzmir

Şubat 2011 tarihinden itibaren açılan ve yılın her ayın da bulunan resim, fotoğraf ve benzeri sergiler gidiş katın da pasaport kontrolü öncesin de sergilenmektedir.

Kargo terminali:

Radyoaktif malzeme, kıymetli eşya, soğuk hava depoları ile özel kargo acentelerinin ofisleri yer almaktadır. Terminal de PTT, Türk hava yolları, gümrük müdürlükleri binası ile kargo ve de gümrük komisyoncuları yer alır.

Genel havacılık terminali:

TAV tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı genel havacılık terminali özel jetler ile taksilere hizmet vermektedir. Ayrıca burada gümrük ve pasaport işlemleri yapılmaktadır.

Not: Türkiye de yer alan İstanbul Atatürk, Antalya, Sabiha gökçen havalimanlarından sonra gelen dördüncü havalimanıdır. Ayrıca toplam da 66 hava yolları  şirketi hizmet vermektedir.

 

Pistler:

Doğrultu: 16 L / 34 R ve 16 R / 34 L

Uzunluk (m): 3240 x 45 ve 3240 x 45

Mukavemet: PCN 88 ve PCN 100

Yüzey: Kompozit ve Beton

 

Ulaşım:

Havalimanı üzerinden banliyö treni ile Alsancak—Karşıyaka—çiğli—Aliağa semtlerine ulaşabilirsiniz. Halkapınar ve Hilal duraklarından da Bornova—Üçyol istikametlerine metro aktarması yapabilirsiniz.

Ayrı yeten HAVAŞ yolcu servislerini de kullanabilir ve de taksi işletmeleri aracılığı ile istediğiniz yere gidebilirsiniz.

 

Biletkess.com farkı ile siz de tüm hepsini dinlemiş bulunmaktasınız ve de istediğiniz zaman bizlerin makalelerine her konu da ulaşabilirsiniz. Bu adres üzerinden diğer Türkiye havalimanlarına da ulaşmanız mümkündür. Böylelikle sizler de gideceğiniz yerlere önceden bilgi alabilirsiniz. Her zaman kaliteli bir site olmaya devam ederek hizmet vereceğimizden emin olabilirsiniz. (Site yönetimi)

 

İzmir Adnan Menderes uçak bileti alımlarınızı hem gidiş hem de dönüş olaraktan bu siteden yapabilirsiniz ve biletkess.com her zaman 7/24 hizmet vermeye hazır olarak beklemektedir. 

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi

Popüler İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uçak Seferleri


Kayıtlı uçak seferi bulunmuyor.