İstanbul Atatürk Havalimanı

08 Aralık 2015İstanbul Atatürk Havalimanı:

İstanbul Atatürk havalimanı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi ve geçmişten bugüne kadar olan bilgilerini öğreneceksiniz ve adeta da havalimanın da olduğunuzu hissedeceksiniz. Biletkess.com adresi olarak her zaman bunları yapmaya devam ediyoruz ve de elimizden gelenin en iyisine hep devam edeceğiz.

 

Atatürk havalimanı İstanbul da eski adıyla Yeşilköy havaalanı olarak adlandırılmaktaydı. 1900’ların başında da ilk hava ulaşımı başlatılmıştır. 29 Temmuz 1985 de Atatürk’ün soyadı verilerek isim değişikliği yapılmıştır.

1900’ler:

Türkiye’deki havacılık girişimcilikleri ilk defa 1911 ve 1912 de bugün ki havalimanının yanın da kurulmuştur. İki hangar kurulmuştur ve amaç askeri alan da havacılık hizmeti vermektir. Harbiye Nazırı Mahmut Şevket paşa orduda kullanım için uçaklar hazırlatmıştı.

1920 ve 1930 yılları:

Cumhuriyetin temelleri atılması ile birlikte Türk Tayyare Cemiyeti ilk sivil havacılığı yavaş, yavaş başlatmıştır. Halan daha Yeşilköy ismi ile anılmaya devam eden havalimanı 1933 yılına kadar askeri kullanımını sivil de olsa devam ettirmişti. Amerika modeli uçaklar ile birlikte sivil uçuşlar başlamıştır. İlk defa 1933 senesinin şubat ayın da İstanbul—Ankara arası yolculuk başlamıştır. Her ihtimal göz önüne alındığından ötürü yakıt ihtimali olmasın diye uçaklar Ankara’ya giderken Eskişehir’e iniyor ve yakıtını tamamlayarak sonra yolculuklarını tamamlıyordu. Türk hava postaları adı altın da 5 filo da çalışmaya başlamıştır.

1940 ve 1950 yılları:

Havayolları ile ilgili Türkiye 1944 yılın da Chicago sivil havacılık sözleşmesi imzalamıştır ve ardından da Yeşilköy olarak bilinen bugün ki Atatürk havalimanı uluslararasına bir geçiş yapmıştır. Amerikan firmaları 1949 da yapımlara başlamışlardır ve 10 bin metre karelik alan da hem iç hem de dış seferler için terminal binası, 2300 metre uzunlukta kullanılacak bir pist, hangar, enerji ve de radyo santralleri oluşmaya başlamıştı. Proje 1953 yılın da tamamlanarak 1 Ağustosta açılmıştır.

1960 ve 1970 yılları:

O devir de ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ve nüfusların hızla artması İstanbul Atatürk havalimanını git gide daha da fazla tercih edilen bir nokta haline getirmiştir. Bu nedenle genişleme ve yenilenmesi gereken havalimanı yeni bir projeye daha da imza atacaktı ve de 1968 yılın da geniş görevli uçaklara uygun pistin yapım çalışmalarına başlanmıştı. Toplam da 3 bin metre kare uzunluğun da, 45 metre genişliğin de 17/35 pisti 12 Kasım 1972 de inşaat biterek hizmete açılmıştır. İki pistte toplam bir saatte 55 Uçaklık kapasitesi bulunuyordu.

1972 yılından itibaren bir gün de 150—200 uçak ile hizmet veriyordu. İstanbul valisi poyraz gazetecilere durumu anlatınca (yetersiz olması durumunu) 1971 yılın da yeni bir master planı hazırlanmaya başladı. Yolcular için ayrı bir THY hangar tesisleri, kargo tesisleri, hava trafik kontrol kulesi, teknik blok, aydınlatma sistemi, elektrik dağıtım sistemi, eski 05/23 pistin yeniden yapılımı ve akaryakıt ikmal tesisleri kurulmuştu. (Bunlar ek olarak yapılmıştı ve her zaman da böyle devam edilmeye karar verildi.) Ayrıca biri asma üç kattan oluşacak şekil de 1500 araç kapasiteli otopark da 1975 yılın da tamamlanmıştı.

Ulaştırma bakanı Ferda Güney’in talimatı ile havalimanın da bir emzirme salonu ve namaz kılma yeri bulundurulmuştur.

 

1980 ve 1990 yılları:

Hayati Tabanlıoğlu’nun projesi tam anlamı ile hayata geçmese bile yeni yapılan dış hatlar terminalin de 1983’de hizmete açılmıştır. 1985 yılın da ise adı tam olarak değiştirilmiş ve Atatürk havalimanı olarak değiştirilmiştir. Nüfus yoğunluğu yine hızla artış gösterdiğinden genişletme çabaları tekrardan başlatılmıştır. 1988 yılın da yap—işlet—devlet modeliyle ihaleye çıkarılmaya karar verildi ve 205 milyon dolar teklif ile Alarko Lockheed—John Laing konsorsiyumu ihaleyi kazanmıştır. Ancak sıkça hükümet değişmeleri projenin gerçekleşmesine bir süre engel olmuştur.

1933’de kargo terminali, Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından artan bavul ticareti, yolcu trafiğini de karşılamak üzere 1995 de C terminali hizmete girmiştir.

17 Temmuz 1998 yılın da DHMİ’nin artarak trafiğini karşılayacak 20 milyon kapasiteli yeni terminal ve otoparkta ortaya çıkmıştır.

Bu süreçten sonra ihaleyi çeşitli isimli şirketler kazanmıştır.

2000’ler:

TAV havalimanı kısa süre de tamamlanmış ve öne sürülenler arasın da bulunulmuştur. Terminal 3 ocak 2000 de hizmete açılmış olup ardından sözleşme de değişen maddeler, hususlar dış hatlar terminalini iki kez değiştirip toplam da terminal alanı 286.770 metre kareye çıkmıştır. Bağlantı köprüleri ve yolcu bindirme köprüleri de yeniden yaptırılmıştır. Şuandaki işletme hakkı 2021 ocak ayına kadar TAV’a aittir.

En son durumu:

Atatürk havalimanı  en son  hali  ile uluslararası sivil havacılık örgütünün (ICAO)                yaptığını sınıflara göre CAT III niteliklerine göre her türlü kötü hava şartına, yağışın da bile uçak iniş—kalkışının sağlıklı  olacağını belirtmiştir.

Ayrıca 11 milyon 650 bin metre kare alanına sahip havalimanı, 63 bin 165 metre kare iç hatlar, 282 bin 770 metre kare dış hatlar terminali ile Türkiye’nin en büyük terminalleri arasın da yer almaktadır.

İç hatlar:

TAV tarafından işletilmektedir. Terminal de 12 köprü, 96 check—in kontuarı, gidiş katın da ise dört, geliş katın da ise yedi bagaj bandı bulunmaktadır.

Tüm uçuşların % 75’i Türk Hava Yolları tarafından gerçekleşmektedir. Onur havayolları yüzde 14’ünü, Atlas havayolları da yüzde sekizine sahiptir. Güvenlik kontrolleri esnasında da sigara içebilecek bir alan bulunmaktadır.

Dışlar hatlar:

Aradan geçen zaman sonrasın da TAV tarafından iki kere daha genişletilmiştir.

Uçuşlar da Türk hava yollarını %68, Lufthansa’nın %27’sine sahiptir. 26 köprü, 224 check—in kontuarı, gidiş katın da 11 bagaj bandı bulunuyor ve yanı sıra da döviz bürosu, eczane, mescit bulunmaktadır. Uluslararası kahve, fast—food zincirleri de bulunurken çeşitli alakart restoran ve kafeler de terminal de yer almaktadır. İçecek anlamında da çok fazla ihale ile gelmiş kurumsal yerler vardır.

Duty—Free:

Dünyanın en büyük 16. Gümrüksüz mağaza işletmesi Atatürk havalimanındadır. Gidiş katı 4 bin 613, geliş katın da 1 437 metre kare olarak toplam 6 bin 50 metre karelik mağaza alanı bulunmaktadır. İçin de ise: Parfüm, kozmetik, içki, sigara, tütün, puro, çikolata, şekerleme, kahve, çay, aksesuar, oyuncak bulunmaktadır.

Kargo Terminali:

Dış hatlar terminalinden sonra kargo terminali de yapışmıştır. İhtiyaç nedeniyle C terminalin de büyük bir yer kargo alanın da dönüştürülmüştür. 2002 yılın da depreme ve diğer nedenlere karşı her önlem alınarak bir şirket tarafından işletilmeye verilmiştir.

Genel havacılık terminali:

Limanın kuzey batısın da yer alan özel jetler ile taksilere hizmet verilmektedir. Ayrıca terminal gümrük havalimanlarından bir tanesi olmuştur.

Toplu ulaşım:

1967 yılın da ulaştırma bakanı tarafından sunulan ve açıklanmaya karar alınan proje 2002 yılın da tamamlanmıştır. Aksaray—Yenibosna arasın da hafif metro hattı bulunmaktadır. Aktarması ile bilrikte de Şirinevler—Ataköy arasında gitmektedir. 5 dakika da bir işlem yapan metro Aksaray’a 35 dakika da ulaşabilmektedir.

Hafif metrodan Avcılar—Zincirlikuyu arasına gidiş yapılmaktadır.

İEETT havalimanı—yeni kapı arasında YH—1 hattı ile yolcu taşımı yapılıyor. İstanbul Deniz Otobüsleri de (İDO) şehrin çeşitli yerlerine gitmektedirler.

HAVATAŞ isimli şirket de havalimanıyla taksim ve yeni kapı bölgesine İDO iskelesin de sefer yapmaktadır.

HAVAŞ—HAVATAŞ anlaşmazlığı

Havaş tarafından havalimanıyla Taksime, Bakırköy’e ve İDO iskelesi arasın da düzenlenen seferler 14 ocak 2012 tarihin de İstanbul belediyesi tarafından durdurulmuştur. Durdurma kararı da İETT havalimanı hatları tarafından yapılan 2010’daki özel ihale ile birlikte gelmiştir. Ardından HAVATAŞ özel ihaleyi kazanmıştır ve tek taşımacılık yetkisinin kendisin de olduğunu bilmiştir. Konu en son olarak mahkemeye taşınmıştır.

 

Taksi—şahsi araç—otopark:

1981 tarihin de kurulan taksiciler kooperatifi tarafından hizmet verilmektedir. Kooperatifin toplam da 553 araç, 1875 sürücü ve 76 kooperatif çalışanı bulunmaktadır. Taksi ücretleri sabittir. Ayrıca günün her saati aynı ücret ile hizmet verilmektedir.

Ulaşım esas alınarak E—5 (D—100) Karayolu ile sağlanmaktadır. TEM oto yolundan Atatürk bulvarına ulaşılabilmektedir. Sahil yolundan da yeşil yurt havuzlu kavşaktan Atatürk havalimanı caddesine çıkılmaktadır.

Havalimanın da 7 bin 76 araçlık kapalı otopark, 1034 araçlık açık otopark bulunmaktadır. Kısa veya uzun dönemli abonelik seçenekleri de bulunmaktadır. Bunun yanın da anlaşmalı kurumların kartları ile belirli indirimler olmaktadır.

 

Kurulduğundan bugüne kadar olan uçak kazaları:

  1. 2 ekim 1960: Fransız uçağı kalkış sırasın da tekerleği patlayarak toprağa çakılmıştır
  2. 21 ocak 1965: İki İngiliz uçağı birbiri ile çarpışmıştır. Yakıt ikmali yapan bir uçağın kanadına çarpmıştır ve yaralanan ölen kimse olmamıştır.
  3. 2 mayıs 1968: Avusturalya’dan Londra’ya gitmekte olan Team Spirit G—AOVM adlı uçak havalimanın da toprağa saplanmıştır. Kaza manevra yapma esnasın da gerçekleşmiştir. Ayrıca en önemlisi de patlayıcı yüklü olan uçağın alkollü olmasından kaza olduğu iddia edilmektedir.
  4. 30 ocak 1975: Yeşilköy havalimanına inen THY uçağı elektrikler kesildiği için denize gömülmüştür. Dört personel ve 37 yolcu da hayatını kaybetmiştir. İzmir—İstanbul seferi yapılmaktaydı.
  5. 14 Ağustos 1976 Havaalanın da İsrail uçağına binenlere ateş açtı ve 4 ölü, 20 yaralı meydana geldi.

Biletkess.com farklı ile İstanbul Atatürk havalimanının tüm güncel halini dinlediniz ve güncellenen her bilgi için sizlere de ayrıca sunum yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

 

İstanbul Atatürk Havalimanına gidecek yolcular da web sitemiz üzerinden rahatlıkla bilet alımı yapabilirler ve de üstelik gidiş—dönüş tarihlerinizdeki biletleri direk uçuş olarak buradan beri ayarlayabilirsiniz. Böylece süper hizmet veren bir adreste bulunmuş olabilirsiniz. 

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi

Popüler İstanbul Atatürk Havalimanı Uçak Seferleri


Kayıtlı uçak seferi bulunmuyor.