Erzurum havalimanı

06 Aralık 2015Erzurum havalimanı

Erzurum havalimanı (IATA, ERZ, ICAO: LTCE) sivil kategorisin de olmaktadır ve Erzurum merkez ile Aziziye sınırları için de bulunmaktadır.

Devlet hava meydanları işletmesi yönetimi altındadır.  

Önceleri 1966 seneleri gibi hizmete açıldığı zaman askeri tesis olarak kullanılmaktaydı. 1993 yılın da ise tarifesi uluslararası seferlere açılmış bulunmaktadır. 2005 yılın da ise yeni terminal binası yapılarak tam anlamı ile hizmete açılmıştır.

Toplam 8.082.805 m2’lik kurulu alanı vardır. 13.107 m2’lik terminal binası, Türkiye’nin en uzun pistler arasında ilk iki de bulunan 3810 x 45 ve 3810 x 30 metre boyutların da beton kaplamalıdır. Yüz ölçümü bakımından değerlendirmek gerekirse İstanbul, Antalya ve İzmir’den sonra Türkiye’nin dördüncü havalimanı olarak bilinir.

24 saat ulaşıma açıktır ve 2 şirket tarafından ulaşım hizmeti verilmektedir. Uçuşların daha güvenli inişleri için ILS cihazı da mevcuttur. Erzurum merkezin kuzeydoğusun da yer alır. Yolcuya açık alanları 5050 m2 olup, garajı 650 araçlık kapasiteye sahiptir.

Havayolları şirketleri ve güzergahları:

  1. SunExpress: İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir
  2. Türk hava yolları: İstanbul—Atatürk havalimanı
  3. Anadolu jet (Türk hava yolları tarafından işletilmektedir): Ankara, Bursa—Yenişehir, İstanbul Sabiha Gökçen

2008 ve 2009 yılları haricin de yolcu bakımından sürekli artış göstermiştir.

İç ve dış hatlar trafiği bulunmaktadır. Trafik 24 açıktır ve yukarıdaki sayılan güzergahları uçak şirketleri de yapmaktadır. Anın da ulaşabileceğiniz adreslerden bazılarıdır.

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi

Popüler Erzurum havalimanı Uçak Seferleri


Kayıtlı uçak seferi bulunmuyor.