Ankara Esenboğa Havalimanı

01 Aralık 2015Ankara Esenboğa Havalimanı

Herkesin bildiği Ankara Esenboğa havalimanını da buradan başından sonuna kadar, tarihinden günümüze kadar biletkess.com anlatım farkı ile sizler de okuyarak bilgilenmiş olacaksınız ve en önemlisi de eksiksiz, güncel, yeni, objektif bilgiler ile öğrenmiş olacaksınız.

Ankara Esenboğa Havalimanı:

Esenboğa limanı 1955 yılın da Çubuk ovasın da kurulmuştur. Çubuk ilçesindeki bu ovada başlangıçları atılmıştır. Çubuk ilçesinin Ankara merkezine uzaklığı o zamanlar 28 km olarak bilinmekteydi. Günümüz de ise yolcu bakımından iç ve dış hatlar bakımından Türkiye’nin en büyük dördüncü sıra da yer alan havaalanıdır. Ayrıca Esenboğa 5—10 milyon yolcu kategorisin de yer alarak en iyi havalimanı da seçilmiştir. Rakımı ise 952,5 metredir.

Tarihçesine gelecek olursak:

1900 yılları:

1900’lerin başın da ilk olarak güvercinlikte başlamıştır. En önemli katman olan Cumhuriyetin kurulması ve Ankara’nın başkent olması büyük bir rol oynamıştır. Ancak ulaşım sorunu artması, nüfusun hızla ilerlemesi, başkent olarak önem kazanması halan daha sivil olarak hizmet vermeye açılmamıştır. Sivil havalimanın nereye kurulacağı bir süre tartışma konusu olmuştur. O süreç için de askeri anlam da kullanılmaya devam edilmiştir.

1933 yılın da küçük bir filo oluşarak ilk sivil uçuş gerçekleşmiştir. Gerçekleşen ilk uçuşta İstanbul’a olmuştur. Sivil havalimanı şehrin batısın da Etimesgut ilçesine kurulmaya karar alındı. Güvercinlikte yapılan tadilatlar, iyileştirmeler ve daha geliştirici seçenekler sonrasın da Etimesgut askeri alana açıldı. Güvercinlik ise sivil havalimanı olarak tekrar yer değiştirdi.

Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara’nın yeniden planlanması gündem noktası olmuştur ve de 1927 yılın da bir yarışma kararı alınmıştır. Yarışmayı kazanan Hermann Jansen’in planın da havaalanı bugün ki yeri olan Tandoğan meydanının bulunduğu yerdir. Bu süreçten sonra da gelişmelere zaman, zaman yer verilmiştir.

1940 ve 1950 yılları:

12 şubat 1947 de devlet hava yolları dış sefer olarak ilk defa Güvercinlik—Atina arasında güzergah yapılmıştır. 1944 de Chicago sivil havacılık sözleşmesini Türkiye imzalamasından sonra İstanbul Yeşilköy ile birlikte Ankara’da da uluslararası bir liman inşa edilmek istenmiştir. Bunun ardından Bayındırlık bakanlığının verdiği yetki Amerikan Westinghouse—IG White firmaları 1951 yılın da çalışmalarına başlamışlardır. Başladıkları bu inşaatı 1955 yılında tamamlamışlardır. Halan daha işlevsel özelliğini gösteren uçak hangarları 1954 yılın da teknik blok, kule, yolcu hizmetlerinin müşterek binasıydı ve 1958 yılında tamamlanmıştır.

1960 ve 1970 yılları:

Takip edilen yıllar da artık nüfusta attığından ve ihtiyaçların olduğu havalimanın da çok farklı iyileştirmeler yapılmaya başlandı. Ak köprü WOR istasyonu 1960 yılın da açılmıştır. Ayrıca 6 sene sonra kule ve teknik hizmetlerin terminalden ayrılmasıyla Çubuk WOR binası devreye girilmesi açıklanmıştır. Tamir atölyeleri, depolar, idari birimler, uçak hangarları da eklenerek havalimanı tam anlamı ile büyümeye başlanmıştır. Hava trafik kontrollerin de Esenboğa DHMİ havacılık okulu eğitim vermeye devam ediyordu.

 

1980 ve 1990 yılları:

Artan yolcu trafiği bu yıllar arasında da görülmektedir ve de hızlı bir şekil de arttığı için çeşitli önlemler alınmaya başlanmıştır ve de en önemlisi çeşitli şekiller de yenilikler getirilmeye başlanmıştır. Bunlardan ilki iç hatlar terminali ayırarak yeni bir bina yapılması ön görüşmüştür. Bu da 1984 yılın da faaliyete girmiştir. 3752 x 45 metre boyların da 03L—21R pisti de kullanıma açılmıştır. Yabancı devlet başkanları ve uluslararası heyetlerin ağırlandığı özel konuk evi de 1982 yılın da yapılmıştır. 1990 yıllarına kadar tüm çalışmalar hızlı bir şekil de sürmüştür. 1994 senesin de dış hatlar Charter terminali devreye girmiştir. İtfaiye binası, kule, teknik blok, arıtma tesisi de kurulmuştur.

2000 yılları:

Tüm çalışmaların sonucun da ve gelinen en son noktalardan birisi olan Esenboğa havalimanın da bir mimari proje yarışması düzenlenecektir. Birinci seçilen ise mimari tasarımı ile projesini hayata geçirecektir. 23 Ocak 2004 tarihin de ihaleye girildi. Bugün İstanbul ve Esenboğa havalimanlarını işleten TAV 15 sene 8 ay boyunca işletme süresi kazanmıştır. Planlanmasından bir yıl önce her şey tamamlanan havaalanına ayrıca 16 ekim 2006 tarihin de otopark ve de bağlı birimler hizmete girmiştir.

 

Güncel durumu:

Tüm niteliklerine göre en iyi sınıflardan bir tanesi seçilmiş ve de her türlü meteoroloji de kalkış yapabileceğini, koşullar fark etmeden uçakların iniş—çıkış yapacağı Uluslararası sivil havacılık örgütü tarafından belirlenmiştir.

TAV şirketi de mayıs 2023’e kadar işletmeye açıktır.

 

İç ve Dış terminaller:

Türkiye’nin iç ve dış terminallerini bir arada bulunduran bir havalimanıdır. Toplam da 182 bin metre karesi ile ülkenin en büyük ikinci büyük terminalleri arasın da yer almaktadır. 18 yolcu köprüsü, 18 pasaport gişesi ve 9 bagaj bandı ile ikinci en büyük havalimanı konumun da hizmet vermeye devam etmektedir.

Mimarisi:

DHMİ tarafından 1998 senesin de bir mimari yarış ile tamamlanmıştır. Mimarlar:

  1. Ercan Çoban
  2. Ahmet Yertutan
  3. Suzan Esirgen
  4. Süleyman Bayrak

Projesini kazanan isimlerdir. Kimsenin kafasının karışmadan giriş ve çıkış yapması, ince ayrıntıların olması, rahat yolculuk bekleyişi yapılması, dingin ve basit şekil de yapılması da Mimar Çoban yaklaşımlardandır.

 

Kargo Terminali:

Günümüz de yer alan pek çok yurtiçi ve de yurtdışı şirketi hava ulaşımı üzerinden kargo hizmeti vermektedir.

Genel havacılık terminali:

508 metre kare alanda hizmet veren Esenboğa, genel havacılık terminalini 2012 yılının ocak ayın da açmıştır. İç ve dış hatlara seyahat edecek yolcuların güvenlik, pasaport, gümrük, işlemlerinin en hızlı şekil de yapabiliyor. Çubuk yolu, özel hangarlar bölgesi, 5 nolu Apronda bulunmaktadır. İç ve dış hatlar için ayrılmış salon TAV tarafından yapılmıştır ve şuan da TAV tarafından işletilmektedir.

Toplu ulaşım:

İç ve dış hatlara 442 havalimanı—AŞTİ—Kızılay hattın da Belko Air adlı bir belediye otobüsleri getirmektedir.   

HAVAŞ şirketi de havalimanı—şehir merkezi arasın da hizmette bulunmaktadır.

Tüm uçuşlara düzenleyen şirket ise Esenboğa havalimanı, Çubuk kavşağı, Pursaklar, Hasköy, Keçiören köprüsü, Etlik kavşağı, Havaş şehir terminaline gitmektedir.

Eğer yolcu iseniz Havaş şehir merkezi ile Aşti arasın da güzergah yapmaktadır.

 

Geçmişten günümüze yapılan uçak kazaları:

  1. 23 Eylül 1961: Türk Hava Yolları uçağı Esenboğa havalimanına iniş yaptığı anda Fokker F—27 tipi uçakla çakılmıştır. Uçaktan 29 kişiden 28si hayatını kaybetti.
  2. 23 aralık 1961: BEA Havayollarına ait bir Havilland DH—106 comed 4B tipi Esenboğa da havalandıktan sonra 20 dakika sonra yere düşmüştür. 7 personel ve 20 yolcu ölmüştür.
  3. 23 aralık 1979: Samsun—Ankara seferi düzenlenirken Türk hava yollarının Trabzon uçağı inişe geçtiği sırada Ankara esen boğa havalimanın da düşmüştür. 43 kişiden 39’u ölmüştür ve 4 kişi de yaralı olarak kurtulmuştur.
  4. 16 ocak 1983: Türk hava yollarının İstanbul—Ankara güzergahlarını yapan Boenin 727 tipi Afyon gidişin de Ankara da sis ve yoğun yağış nedeni ile piste 50 metre kala çakışmıştır. 60 yolcudan 47’si öldü.
  5. 30 mart 1998: Kıbrıs Türk hava yolları Lefkoşa—Ankara seferini yaparken el bombası şeklindeki çakmakla Mehmet Ertürk tarafından kaçırılmıştır. Uçak Ankara’ya indirilince Mehmet Ertürk yakalanmıştır.
  6. 10 nisan 2007: Diyarbakır—İstanbul seferi yapan bir Pegasus uçağı üzerin de bomba olduğunu söyleyen ve Tarhan’a gitmek istediğini söyleyen Mehmet Gökşingöl uçağın havalimanına inmesi ardından 40 dakika sonra teslim olmuştur.

 

Biletkess.com olarak bizleri dinlediğiniz için teşekkür ederiz ve diğer bilgilendirici makalelerimiz de görüşmek üzere diyoruz.

Her zaman birinci sınıf hizmet ile sizleri daha da iyi yolcu yapmaya devam edeceğiz ve de ayrıca bilgilendirmeden de bırakmayacağız. Ankara Esenboğa havalimanının her türlü güncel bilgisi olduğundan yepyeni makalelerimiz ile de öğrenebileceksiniz.

Ankara Esenboğa havalimanına gidecek yolcularımız biletkess.com adresinizden istediğiniz hava yolları şirketinden biletinizi alabilir ve saatine kadar sizlerin kontrolün de seçimler olabilir. Ayrıca en uygun fiyat vererekten de uçuşlarınızı daha da mutlu bir birey olarak yapabilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışı biletlerimizin hepsi de sizler için bulunmaktadır. Nerede olmanız hiç fark etmez. İnternetin bulunduğu yerden sitemize girebilir ve yerinizi ayırtabilirsiniz. 3 D ödeme noktası da burası olarak bilinmektedir ve süper bir hizmete hoş gediniz diyoruz.

Yeni site tasarımıyla da karşınızda bulunmaktayız. 

Güncel bilet fiyatları için www.biletkess.com ‘dan sefer sorgulama yaparak bulabilirsiniz. Online Kredi kartına biletini hızlıca alın.

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi

Popüler Ankara Esenboğa Havalimanı Uçak Seferleri


Kayıtlı uçak seferi bulunmuyor.