Bitlis Otobüs Biletleri

02 Ağustos 2015Bitlis Otobüs Bileti

 

    Makedonyalı  Büyük İskenderin isteği üzerine  komutanlarından “ Bedlis’in ” yaptırdığı  Bedlis kalesinden ismini alan güzel şehrimiz  Türkiye ’nin Doğu Anadolu Bölgesin de Van gölünün batısında yer almaktadır. Şimdi bu güzel şehrimizi Biletkess.com ile gezelim yapmamız gereken tek şey internet üzerinden Biletkess.com sitemizi ziyaret edip online olarak Bitlis otobüs bileti almak.

 

 

    Her şehrimizin ayrı ayrı güzel  hikayeleri  var Bitliste bu güzel şehirlerimizden  biri , etkileyici ve büyüleyici  hikayesini   online otobüs bileti firması Biletkess.com farkıyla sizlere sunuyoruz. Büyük İskender Hindistan ve İran seferinden  Bitlise döndüğü vakit karşısında çok iyi yapılmış bir kale görür ve Komutanı  Bedlise haber yollar ve kendisinden kaleyi teslim etmesini ister.  Fakat Büyük İskenderin en güvendiği komutan Bedlis  kaleyi teslim etmeyi reddederek savunmaya geçmiştir bu olay sonrası büyük bir şaşkınlık içinde kalan Büyük İskender hemen toparlanarak saldırıya geçmiş ve kaleyi kuşatmıştır. Ancak Büyük İskenderin  büyük şaşkınlığı  ve seferden gelen ordusunun yorgunluğu  nedeni ile günlerce süren saldırılara rağmen Bedlis Kalesini  alamamıştır. Bedlis kalesini alamayacağını anlayan Büyük İskender ordusunu Rahva ovasına çekmiştir. Tabi bunu gören Komutan Bedlis bu kalenin Rahva ovası girişine yaptırdığı gizli çıkış tünelinden Büyük İskenderin karşısına çıkar atının ayağının önüne kapanır ve Bedlis Kalesinin Anahtarını bir zarf içinde Büyük İskendere sunar ve af diler. Biletkess.com dan dan Online Otobüs Bileti alıp bu tarih kokan  Bitlis ilimizi ziyaret ediniz.                                                                                                                                                                                

Şaşkınlık Şaşkınlıküstüne şaşkınlık yaşayan Büyük İskender şöyle der ;                                                           

-Bre mel ûn mademki anahtarı verecektin ne diye asi olup bu kadar adamı bir birine kırdıtttın.                   

Bunun üzerine Bedlis şöyle der;                                                                                          

-Ey Büyük İskender ben sana direnmem, başkaldırmam yalnız sen bana öyle güçlü bir kale yap ki benim gibi bir komutan bile kaleyi alamasın demiştin senin emrinle yaptığım kalenin gücünü fethedilmesinin imkansız olduğunu  ispatlamak için sana direndim. Şimdi yaptığım bu hareketin cezası varsa ben ve emrimdeki askerler bu cezayı çekmeye hazırız. Bu durum ve sözler Büyük İskenderin çok hoşuna gitmiştir şehri komutana teslim eder ve adını Bedlis bırakır bugünkü adı Bedlisten Bitlis’e dönüşmüştür.Bitlis Kalesi şehrin merkezindedir  ve şehrin sembolüdür. Biletkes.com ile otobüs biletiniz bizden Bitlisi gezmek sizden olsun.

Bitlisin en meşhur ilçeleri Van gölüne Kıyısı Olan Tatvan,  Ahlat, Adilcevaz, Hizan

    Bitlis tarihinden ve tarihi eserlerinden dolayı çokça söz ettirir kendinden. Evliya Çelebi bile Seyahatnamesinde Bitlis’e özel harita çizmiş ve 200 sayfa yer vermiştir. Bitlisin tarihi değerleri; Camii, kümbet, türbe, medrese, han, kervansaray, köprü, kale  ,kaplıca ve hamamlardır.  Ayrıca sanat uğraşları olarak bilinen el  emeği kök boyalı  kilimler, çanak  ve çömlekler ayrıca özel üretilen sanat eseri  niteliğinde bastonları turistler tarafından büyük ilgi görür.  Ayrıca Bitlisin Mutki karakovan balı, küp peyniri, Hizan fındığı gıda ürünlerinde el üstünde tutulan meşhur ürünlerdir. Çok ünlü yazar araştırmacı ve âlim kişilerinde Bitlis’ten çıktığı unutulmamalıdır. Bitlis Hizan’lı  Bediüzzaman Said Nursi de Bunlardan biridir. Tarih Kokan doğası ve yapısıyla Bitlis maneviyat dokusuyla da sizi farklı dünyalara ve tarihlere götürecektir. Biletkess.com sizi tarihe tanıklık etmeye çağırıyor online otobüs biletlerimizi alıp ve Bitlisi gezmeye başlayın ucuz otobüs biletleri Biletkess.com ‘dan alınır.