İzmir - Elazığ Otobüs Seferi

21 Kasım 2015İZMİR ELAZIĞ OTOBÜS SEFERİ

En ucuz otobüs bileti 80 TL' dir.

Ortalama seyahat süresi 20 saat' dir.

Ortalama seyahat mesafesi 1284 km' dir. 

İzmir-Elazığ Otobüs Bileti

1 adet İzmir-Elazığ otobüs bileti alarak Elazığ’ın komşu illeri olan; Malatya, Diyarbakır, Erzincan ve Tunceli dışında Türkiye’deki pek çok ile ulaşabilirsiniz. Keban Baraj Gölü’nün neredeyse yeni bir coğrafya ve yeni bir iklim kazandırdığı Elazığ ili, bir durak noktası olmalı Doğu Anadolu Bölgesi gezinizde. Elazığ, tarihi Harput Kalesi’nin eteğine inşa edilmiş. Özellikle eski Harput, görmeye değer. Elazığ şehir merkezinde yapılacak bir gezide Elazığ Müzesine mutlaka gidilmelidir. Fırat Üniversitesi alanı içinde yer alan müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor.

Elazığ İli Hakkında

1834 yılında Mezra denilen yerde kuruldu. 1862 yılında buraya o sıradaki padişah Abdülaziz’in onuruna Mamuretülaziz adı verildi. Bu adı uzun bulan halk onu Elaziz olarak kısalttı. 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı bolluk ve bereket anlamında olan El'azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı sebebiyle Elazığ olarak kullanılır olmuştur. Elazığ ve yöresinin yazılı tarihinin Hitit tabletlerindeki bilgilerle aydınlatıldığı bilinmektedir. MÖ.2000’lerde yörenin ''İşuva''adıyla anıldığı belirlenmiştir. Ekonomisi sanayi, tarım ve ticarete dayanır. Keban Barajı'nın inşa edilmesinden sonra tarıma elverişli toprakların bir kısmı toprak altında kaldığından, tarım alanlarının azalmasına karşın sanayi canlanmıştır. Elazığ’ın maden bakımından zengin ve Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santralının bu ilde olması ile sanayi gelişmiştir. Elazığ’ın tarihi güzelliklerini görmek doğuya seyahat etmek istiyorsanız size 1 İzmir-Elazığ otobüs bileti kadar yakın…

Elazığ İlinde Gezilecek Yerler

İzmir-Elazığ otobüs bileti ile şehre seyahat ettiğinizde görebileceğiniz tarihi ve eşsiz güzellikleri ise şöyle sıralamak mümkün. Ağa Camii, Buzluk Mağarası, Demirkapı Han, Ekinözü Çeşmesi, Harput Kalesi olarak sıralanabilir. Ağa Camii şehirde 1559 yılında inşa edilmiştir. Zaman içinde ibadethane yapı olarak ortadan kalkan caminin sadece minaresi ayakta kalmıştır. 1996 yılında yapılan onarımlar ile camii yeniden ibadete açılmıştır. Buzluk mağarası Harput’da bulunmaktadır. Mağarada jeolojik özellikler sebebiyle yaz mevsiminde buz oluşumları görülmektedir. Ancak mağarada kışın buz oluşmamakta ve yapılan çalışmalar sonucunda mağaraya kolayca giriş ve çıkış yapılmaktadır. Mağara çevresinde soluklanabileceğiniz ve yöresel lezzetlerin tadına varabileceğiniz bir de restoran bulunmaktadır.

İZMİR->ELAZIĞ
OTOBÜS SEFERİ

20 saat

80 TL

Selçuk ->
İZMİR->ELAZIĞ
OTOBÜS SEFERİ

00 saat

78 TL

İZMİR->ELAZIĞ
OTOBÜS SEFERİ

20 saat

79 TL

İZMİR->ELAZIĞ
OTOBÜS SEFERİ

22 saat

100 TL

 

Güncel bilet fiyatları için www.biletkess.com ‘dan sefer sorgulama yaparak bulabilirsiniz. Online Kredi kartına biletini hızlıca alın.

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi