Antalya - Diyarbakır Otobüs Seferi

20 Ağustos 2015       Antalya – Diyarbakır Otobüs Bileti

     Antalya – Diyarbakır arasında bir seyahat planınız mı var? Öncelikle size çok farklı dokuya sahip iki şehir arasında bir yolculuk gerçekleştirdiğinizi söyleyebiliriz. Gelin, önce genel yol bilgisine, yolculuğun kaç saat tuttuğuna ve yol güzergahına bir göz atalım.

     Antalya- Diyarbakır arası yol mesafesi yaklaşık olarak 1.162 km olup otobüs yolculuğu ve molaları da hesaba katarsak 12 saat 40 dakika 13 saat arası gibi bir süreye tekabül eder. Yol güzergahı, otobüs firmalarının oluşturduğu güzergaha bağlı olarak kimi zaman farklılık gösterebilir. Antalya – Manavgat yolundan ilerleyip Konya, Adana yolunun ardından Gaziantep ve Şanlıurfa yolundan Diyarbakır’a varılacağı gibi; Antalya’dan Mersin’e sonrasında Adana’ya geçiş yapılıp bir önceki güzergahının takip edilmesi olası bir durumdur. Akdeniz’in makilerinden Güneydoğu’nun bozkırına doğru yapacağınız bu yolculuk size büyük bir haz verecektir.

     Dilerseniz şimdi gideceğiniz şehrin kısa bir tanıtımını yapalım.

     Diyarbakır Türkiye’nin en kalabalık 12. kentidir. 2014 TÜİK nüfus verilerine göre Diyarbakır nüfusu 1.635.048’dir. Diyarbakır tarihi, yaklaşık 9000 yıl öncesine dayanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Mezopotamya ve Anadolu Medeniyetlerinin geçiş bölgesinde verimli topraklara kurulmuş bir şehirdir. Diyarbakır ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar, mağaralardaki bulgular ilk yerleşim yerlerinin bu bölgelerde olduğunu kanıtlıyor. Diyarbakır’ın Ergani ilçesi Çayönü tepesi dünyanın en eski köyü olarak biliniyor. Diyarbakır’da sırasıyla Hurri-Mintaniler, Asurlar, Aramiler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Ermeniler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Mervaniler, Selçuklar, Moğollar, Akkoyunlar, Osmanlılar gibi ve dahada sayılabilecek medeniyetler hükmetmiştir. Medeniyet beşiği olarak sayılabilecek bu şehrin surları Dünyada Çin Seddinden sonra en uzun surlar olarak kayıtlara geçmektedir. Diyarbakır Surları heybetli ve görkemliliğiyle göz kamaştıran bir güzelliğe sahiptir. Kesme bazalt taşlarına oyulmuş figürlerin her biri, birer sanatsal eserdir. Kuş görünümü kalkan balığını andıran surların içinde kalan yerleşim yeri bugünlerde Eski Diyarbakır olarak anılmaktadır. Sur içinde kalan taş evlerin mimarisi önem taşımakta, son zamanlarda yıpranmış tahrip olmuş evlerin restorasyon çalışmaları gündemdedir. Sur içinde, dar sokaklarda yapacağınız gezinti, betonlaşmış yapılara karşı meydan okuyan güzelliğiyle, hayatınıza nostaljik bir anı katacaktır. Ayrıca keçi burcuna giderek bir çay eşliğinde, geçtiğimiz günlerde UNESCO koruması altına alınan Surlar üzerinde ve yine UNESCO koruması altına alınan Hevsel Bahçelerini tepeden izleme olanağını elde edebilirsiniz.

 

     Ayrıca Biletkess.com’da online olarak uygun fiyata alabileceğiniz otobüs bileti ile birlikte rezervasyon yapabileceğiniz muhteşem Diyarbakır manzaralı otellerde yer ayırma imkanına da sahipsiniz.

    Diyarbakır 13 ilçeye sahip olup Eğil ilçesinde bulunan Kralkızı Barajı üzerinde feribot turu ile yapacağınız gezinti ortama mistik bir hava katıyor. Asurlar zamanında yapıldığı tahmin edilen Asur Kalesi derin vadilerle çevrelenerek stratejik bir konum haline getirilmiş. Feribotla yapacağınız gezintide Asur Kalelerini görme imkanı elde edebilirsiniz.

     Diyarbakır; tarihi konaklarıyla, hanlarıyla, kiliseleriyle, medreseleriyle, camileriyle kısa bir gezintiye sığdırılamayacak kadar derin tarihiyle keşfedilmeyi bekliyor.

Antalya Diyarbakır Otobüs bilet fiyatı 100,00 TL'dir. Web sitemizde zaman zaman bilet kampanyaları yaparak 80 ile 90 liraya antalya diyarbakır biletine sahip olabilirsiniz. 

Diyarbakır'dan Antalya'ya Otobüs bilet fiyatı ise 90 ile 100 türk lirası arasında değişiklik göstermektedir. Mobil bilet uygulamalarımızla sürekli biletinizi cepten takip edebilirsiniz. 

Güncel olmayan Antalya Diyarbakır Otobüs Sefer Bilgileri:

11:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

00 saat

100 TL

12:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

13:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

17sa 30dk

100 TL

13:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

17sa 30dk

100 TL

13:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

14:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

14:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

14:30

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

16:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

19 saat

100 TL

18:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

18:00

ANTALYA->DİYARBAKIR
OTOBÜS SEFERİ

16sa 30dk

100 TL

 

Güncel bilet fiyatları için www.biletkess.com ‘dan sefer sorgulama yaparak bulabilirsiniz. Online Kredi kartına biletini hızlıca alın.

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Bilet Merkezi olarak size iyi yolculuklar dileriz