Uçak Biletinde TC Kimlik Numara Zorunluluğu Geldi

27 Ağustos 2016Sivil havacılık genel müdürlüğü resmi twitter sayfasında yaptığı açıklamada Yurt içi ve yurt dışı uçak biletlerinde bilet alırken isim, sotisim yanında TC kimlik numara zorunluluğu getirildi duyuldu. 

Havayolu seyahatleri için alınan uçak bileti üzerinde TC kimlik numarası bulunmasının zorunlu hale getirilmesi,  karışıklıkların da önüne geçecek. İsim ve soy isim benzerliğine sahip kişilerin sayısının oldukça fazla olması  problemler yaratabiliyordu. Bunun sayesinde yolcuların farklı isim kullanarak seyahat etmeleri ve yaşanabilecek yasa dışı durumlarında önüne geçilmiş olunacak. Uygulamayla, 11 numaradan oluşan TC kimlik numarası her vatandaş için farklılık gösterdiği için isim benzerliği olsa da kişilerin ayırt edilmesini daha kolay bir hale geldiği kaydedildi.

Vatandaşlık numarasının daha önce otobüs biletlerinde bulunma zorunluluğu, uçakta da geçerli olacak. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar yolcular sadece isim ve soy isim belirterek yurt içi seyahatlerini gerçekleştirebilirken, yolcular bundan sonra TC kimlik numaralarını da belirtmek durumunda kalacak. 

 

Konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün çağrı merkezi ile irtibata geçebilirsiniz. 

En uygun Otobüs ve Uçak biletleri almak için Mobil(Android veya İphone) uygullamalarımızı ücretsiz indirebilir yada www.biletkess.com sitemizden alabilirsiniz.