Mersin (İçel) otobüs bileti

06 Ocak 2016Mersin (İçel) otobüs bileti

Mersin otobüs bileti almanın her türlü kolay yolunu sunuyoruz ve de asla bir sınır koymuyoruz. Sizler de bu konu da bizleri seçtiğiniz an çok şanslı olduğunuzu tekrardan anlayabilirsiniz. Mersine bilet alabilmek istiyorsanız artık en doğru adreste yer alıyorsunuz ve artık hiçbir şey yapmasanız bile biletinizin tek kelime ile hazır olduğunu çok rahat biletkess.com adresin de görebilirsiniz. Böylelikle kafanız da dert ettiğiniz soru işaretlerinden de bir nevi kurtulmuş olacaksınız. Yanı sıra da sizlere verilen ayrıcalıkları ücretsiz bir şekil de hizmet olaraktan almış olacaksınız. Eğer bunlar nedir derseniz? Biletkess.com adresine giriş yaptığınız da karşınıza çıkan ve size yarayan her şeyin olduğunu da bilmenizi isteriz. Mersin otobüs biletleri konusun da her tarz da bilet vardır. Tarz derken de şunu demek istiyoruz? Firma, gidiş, VİP koltuk, otobüs çeşidi seçmek gibi farkları burada görebilirsiniz. Genel olarak böyle hizmetleri de kurumsallıkta en üst düzeye çıkmış ulusal firmalar vermektedir.

Ulusal firmaların hizmet vermesi kaç derseniz sitemiz de çok fazladır ve toplam yerel, ulusal olmak üzere 94 tane otobüs firması ile anlaşmalıyız ve de sürekli hizmet vermekteyiz. Sürekli çalışmalarınızın ve de ilklerinizin çoğu bu site üzerin de olacaktır. Bilet satışlarımız çok fazla ilerlemiştir ve hemen, hemen herkese biletini verdikten sonra da burayı bir daha tercih edeceklerini de bildiriyorlar. Çünkü Online otobüs bileti alma işlemlerin de çok aşırı memnun kalmaktadırlar. Bizler de hem misyonumuz hem de vizyonumuz ile ilgili tüm akıllardaki soruları giderdiğimiz için kaliteli politikalarımızdan yararlanmış oluyorsunuz ve hiçbir şey istemiyorsunuz ki ekstra olan tüm her şey zaten sunmaktayız.

Biletkess.com farkını her halde gördünüz ve şimdi de bilet alma zamanıdır. Bilet alırken dikkat edeceğiniz konular da elbette de vardır ama bizler her ihtimale karşı tedbir aldığımız için böyle bir sorun ile karşılaşmanız % 0.0’dır. Çünkü insanlar bazen yanlışlıkla işlem yapabiliyor ve bu da internet üzerinden alışveriş yaparken çok normaldir. Bu nedenlerden ötürü bir işlem yaptığınız an karşınıza ödemelerden satın almaya kadar ‘EVET’ ya da ‘HAYIR’ butonu çıkar. Bunlar onaylıyor musunuz? Yoksa onaylamıyor musunuz? Anlamına gelmektedir. Kısacası bizler her zaman sizin için çalışmalara devam ediyoruz ve asla da pişman olmayacaksınız. Yolculuklarınız da keyfi daha yakından incelemek istiyorsanız da otobüs şirketlerinin tüm yeniliklerini bilmeniz ve de yakından takip etmeniz gerekmektedir. Ancak bu durum da hepsini takip edemez ya da tek, tek sitelerini inceleyemezsiniz ki internetten bilet alıyorsunuz neden bayilere gidesiniz ve gitseniz bile onlarda da belirli firmaların camlar da asılı yeniliklerini görürüsünüz. Ne yapacağım diye düşünmeyiniz? Tabi ki de biletkess.com adresin de kafanız da oluşan tüm soru işaretlerinizi anın da gidermek için ana sayfayı bir kere ziyaret etmeniz yeterlidir. Böylelikle tüm haber veya duyurulardan önceden bilginiz olabilir. Ardından seçim yapabilirsiniz.

Bir farklı açıdan düşünmek gerekirse de siz değerli kişiler daha önce bir yer de ya da bilet şirketlerinin gerçek sitelerin de kampanya görmüş olabilir ama zamanı hatırlamıyor ve de halan geçerli mi diye bakmak istiyor olabilir. O zaman siz de canınızı hiç ama hiç sıkmanıza gerek yoktur. Çünkü şuan devam edenler, geçen ay ki kampanyalar, geçen haftaki kampanyalar, geçen seneki kampanyalar diye sizlere kategoriler sunduk. Aralarından istediğinizi seçebilirsiniz. Bunu bizlere bile telefon ederek sorma imkanlarınız bulunmaktadır. Çünkü burası sizlere yepyeni ayrıcalıklar sunar ve karşılıkta asla beklemez. Karşılık 0’dır. Tamamen müşteri odaklı olarak 2012 senesin de kurulduk ve o günden bugüne kadar ilerledik. Hiç zaman da bu şekil de bir beklentimiz oluşmamıştır. Çünkü biz en iyisiyiz ve sadece bilet satarız. Bunun haricin de online alışveriş adı altın da her hizmet ücretsizdir. Biletlerin fiyatlarını da firmaların kendileri belirler ve biz sadece sistemi sizlere sunarız. İşte milyonlarca kişinin ziyaret ettiği biletkess.com adresi de bu şekil de işleyiş göstermektedir. Her zaman milyonlarca kişiye hitap ettiğimiz gibi de kişisel isteklerinizi yapmaya gayret etmekteyiz. Bunlardan bazıları: Sizler telefon ederekten 1. Bilet bilgilerinizi unutmuş olabilirsiniz ama tekrar sorabilir, 2. İşlem yapamayabilir ve yine telefon numaramızı arayaraktan bilet satın almak için kendi adınıza yardım isteyebilirsiniz. 3. Doğu da ya da batı da, kuzey de veya güney de oturabilirsiniz. Bizler de her yerel ve ulusal merkezli firmaların bulundukları yerlerdeki tüm kampanyaları da sunmaktayız. 4. Tek tıklama ile aynı ekran üzerinden sadece siz hizmet almış oluyorsunuz. Bu gibi birçok hizmeti burada görebilirsiniz.

 

Şimdi ise İçel ilini biletkess.com anlatması ile dinleyiniz ve de böylelikle tüm genel anlam da bilgileri elde etmiş olunuz.

Mersin:  

Mersin nüfusu 1.647.899’dur ve en son nüfus sayımını sizlere aktarmaktayız. Türkiye’nin 81 ilinden 33. Kod numarasıyla anılmaktadır. Eski adı da İçel’dir. Doğusun da Adana, batısın da Antalya, Kuzeyin de Niğde, Karaman ve Konya, güneyin de ise Akdeniz ile çevrilidir. Taşlık kilikya’nın tümünü ve ovalık kilikya’nın Berdan çayı havzasını kaplamaktadır. Kuzeyden de Toros dağlarını yüksek tepelerine kadar uzanmaktadır ve yaylaları da içerisin de almaktadır. Bitki örtüsü genel olarak Akdeniz olmaktadır ve de uyum için de maki bitki örtüsü görülür. Defne, yabani zeytin, keçiboynuzu, Mersin, Zakkum, Böğürtlen, Kuşburnu gibi bitkilerin ve ürünlerin yetiştiği bir yerdir. Mersin Akarsuları da Deliçay, Efrenk Deresi, (Müftü) Tece deresi ile batı da Lamas çayı ile birlikte Mezitli çayından ibarettir. Anamur da ise Dragon çayı, Tarsus’ta Berdan çayı ve tarihe tanıklık etmiş olan Silifke de Göksu nehri ilin önemli akarsuları arasın da yer almaktadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve de yağışlı geçmektedir. Genellikle tipik Akdeniz iklimi görülmektedir demek doğrudur. Karayolu: Mersinden Türkiye’nin her yerine de direk gidebilirsiniz ve karayolu da son derece en iyi şartlar da sunulmaktadır. Havayolu: Mersin’e 67 km. uzaklıkta yer alan Adana Şakirpaşa havalimanından hizmet alabilirsiniz. Deniz ulaşımı: K.K.T.C. ve yaz mevsimin de Suriye’nin Lazkiye şehri ile deniz ulaşımı sağlanmaktadır. Mersin ve Taşucu’ndan K.K.T.C.’YE düzenli seferler düzenlenmektedir. Yat barınma yeri olaraktan il de; Yeşilovacık, Bozyazı, Taşucu, Mersin yat baseni halen daha faaliyet göstermektedir. Demiryolu: Adana’ya her gün karşılıklı ten seferleri yapılmaktadır. Ulaşım süresi de 60 dakikalık mesafedir. Ankara’ya da her gün Adana’dan Çukurova Mavi treni hareket etmektedir. Adana’dan hareket eden trenin kalkış saati 19.35’dir. Ankara’ya varış saati ise 07.35’dir. İstanbul’dan Haydarpaşa’ya her gün Adana’dan İç Anadolu Mavi treni hareket etmektedir. Adana’dan trenin hareket saati 14.00’dır ve varış ise 08.58’dir. Kayseri’den de her gün Adana’ya Erciyes Expresi hareket etmektedir ve Adana’dan kalkış saati 16.45’dir. Trenin varış saati de 22.22’dür. Elazığ ve Malatya’ya her gün Adana aktarmalı Fırat Ekspresi hareket etmekte olup, Mersin’den hareket saati 06,40’dır ve Adana’dan hareket saati 08.38’dir. Ulaşım süresi yaklaşık olarak Malatya’ya 9 saat, Elazığ’a 12 saat sürmektedir.

 

Kalacak alternatif yer olaraktan da 1. Akdeniz hotel, 2. Baranalr hotel, 3. Kardelen hotel, 4. Hotel Beyhan, 5. Hostapark hotel, 6. Mersin HiltonSA, 7. Sultan hotel adreslerin de ya da sizlerin gidince seçeceği yerler de kalmanız mümkündür. Tatil ve turizm illerinden birisi olduğu için bu konu da imkanınız fazlası ile yüksektir.

Yemek ve restoran konusunda da Mersin Akdeniz’in verdiği balık ve de deniz ürünleri ile ovadan dağlara doğru değişen iklim çeşitlemelerinden tarım ürünlerine sahiptir ve büyük de bir tarihi olmasından ötürü yemek kültürü oldukça geniştir. Bu zengin Fauna ve Flora ortaya büyük bir mutfak çıkartmaktadır. Sadece kendi yemekleri bile çok fazladır ki dışarıdan da gelen milletlerin getirdiği yemekler yanı sıradır. Çünkü tarih boyunca sürekli bir etkileşim olmuştur. Deniz ticaret yolu, Farklı bölgelerden insanların gemiyle gelmesi gibi birçok örnek verilmektedir. Mersin ve çevre illerin de turizm ağırlıklı olması bölgeyi epey yemek konusunda da geliştirme haline getirmiştir demek de mümkündür. Kebap çeşitleri mutfağın ana unsurları arasın da incelenmektedir. Sabah kahvaltısı ya da atıştırmalık olarak da yenen çeşitli kebap türleri vardır. Ünlü kebapçılar dışında da hemen, hemen her sokakta yer alan tantuniciler, küçük parçalık bifteklerden hazırladıklarından yemeden geçmemenizi sağlayacaklarından emin olabilirsiniz. Bazı bölgeler de olan yemekler de Mersin’e özgü olarak farklı tarz da yapılmaktadır. Buna örnek olarak Fırında ya da kızartılarak yapılan içli köfte, Mersin şehrin de genel olarak haşlanarak yapılarak daha hafif olmaktadır. Deniz ürünlerinden de Jumbo denilen iri karidesli yemek Akdeniz’in en beğenilen balığı Lagos, çipura, kalamar, akya, Eşkina, ahtapot, kalamar, subye diye sıralanmaktadır. Aynı zaman da Mersin dışın da bulamayacağınız özel yiyeceklerden bir tanesi de ‘Zahter’, leblebi tozu, dövülmüş karpuz çekirdeği, susam, yiyeceğe adını veren baharat zahterden oluşan karışımdır. Zahter: Kekik’in yakın akrabası sayılmaktadır. Kahvaltı da Mersin de önemli bir yere sahiptir. Popüler içecekler arasında da: Şalgam suyu, Yazın meyan şerbeti, yemeklerden sonra Mersin usulü Tarsusi kahve yapılmaktadır. Tarsusi kahvesi aslın da Türkiye’nin her yerin de yapılan Türk kahvesidir ancak fincan da değil, çay bardağın da servis edilmektedir. Tatlı çeşidi olaraktan da zengin mutfakları vardır. Künefe, peynirli tatlılar bunlara örnektir. Kerebiç tatlısı da ramazan da çok fazla tüketilmektedir.

Mersin yemekleri: 1. Yaban mersinli krep, 2. Yaban mersinli puding, 3. Yaban mersinli limonlu ekmek, 4. Gülnar usulü pilav, 5. Yaban mersinli muhallebi, 6. Humus, 7. Yaban mersinli kahvaltılık, 8. Kara badılcan dolması, 9. Batırık, 10. Avokado ezmesi, 11. Sütlü tatlı kabağı, 12. Palıza, 13. Kaya koruğu Turşusu, 14. Sayırma, 15. Hardal, 16. Ev makarnası, 17. Bük salatası, 18. Yahni, 19. Sıkma, 20. Analı kızlı, 21. Sarı kabak yemeği, 22. Övelemeç, 23. Bağ yapraklı rezeneli sütlü çorba, 24. Toyga çorbası, 25. Maş çorbası, 26. Ayran çorbası, 27. Arabaşı çorbası hamuru, 28. Şiş börek, 29. Kulak çorbası, 30. Topalak çorbası, 31. Cezerye, 32. Köpüklü kerebiç, 33. Ananaslı yaban mersinli çikolatalı kek, 34. Yörük sıkması, 35. Yaban mersinli Muffin, 36. Kakaolu yaban mersinli muffin, 37. Yaban mersinli kurabiye, 38. Domates soslu rosto, 39. Çökertme, 40. Etli Gölevez, 41. Böğürtlenli yaban mersinli parfe, 42. Yaban mersini sosu, 43. Yaban mersinli şeftali, 44. Peynirli yaban mersini, 45. Muska, 46. Bandırma, 47. Sarmalar, 48. Yaban mersinli kup kek, 49. Mersin balığı füme, 50. Yaban mersinli mozaik toplar, 51. Füme mersin balığı salatası, 52. Turunç reçeli, 53. Kuru Batırık, 54. Felafel salatası, 55. Tarsus kebabı, 56. Acılı ezme salata, 57. Mersin balığı şiş, 58. Peynir soslu mersin balığı ızgara, 59. Yaban mersinli pasta, 60. Kokulu çörek, 61. Tatar, 62. Karakuş tatlısı, 63. Mersin balığı tütsüsü, 64. Sini köfte, 65. Mersin balığı haşlaması, 66. Mersin yörük sıkması, 67. Yumurtalı ekmek, 68. Babugannus—patlıcan gömmesi, 69. Mahluta, 70. Un helvası, 71. Dolmalar, 72. Zeytinyağlı imam bayıldı, 73. Humus, 74. Etli Döğme pilavı, 75. Tatar çorbası, 76. Susamlı köfte, 77. Yüzük çorbası, 78. Topalak çorbası, 79. Yaban mersinli küçük kek, 80. Patlıcan salatası mersin füme, 81. Yaban mersinli Cream Brulee tart, 82. Yaban mersini tartölet, 83. Mersin sıkması, 84. Silifke Batırığı, 85. Kabaklı bulgur pilavı, 86. Ispanaklı bulgur pilavı, 87. Baklalı bulgur pilavı, 88. Sarı kabak kompostosu, 89. Kara ekşi—nar ekşisi, 90. Gövelez, 91. Mersin balığı tavası, 92. Mersin balığı rostosu, 93. Yaban mersini ve sirke soslu uykuluk, 94. Düğürcük, 95. Lepe, 96. Saçta tantuni, 97. Yaban mersini Ştrudel, 98. Yaban mersini marmelattı, 99. Yaban mersinli karaca, 100. Mersin balığı fırın da, 101. Bezelyeli mersin balığı, 102. Domates reçeli, 103. Kağıtta mersin balığı, 104. Mersin balığı filetosu, 105. Pekmez helvası, 106. Nar ekşili acılı ezme salata ve daha niceleri Mersin de bulacağınız en özel lezzetler arasın da yer almaktadır. En önemlisi de Mersin balığı yumurtası çok meşhurdur ve kalitelidir.

 

Önemli gezilecek yerler ise: 1. Anamur müzesi: Müze de etnografik ve arkeolojik eserler bölümü, kütüphane, fotoğrafhane, laboratuvar, konservasyon ve sanat galerisi gibi üniteler bulunmaktadır. Arkeolojik bölümün de ise Helenestik, Roma, Bizans dönemlerine ait çeşitli eserler sergilenmektedir. Bozyazı’daki kazı sonuçları kabartma motifli altın diadem; Anamur Nekropolün de bulunan 36 parçalık ajurlu Bizans yapısı altın objeler, bronz Athena, kantar ağırlığı müzenin önemli eserleri arasın da bulunmaktadır. 2. Mersin müzesi: Kent merkezindeki kültür merkezinin doğu cephesin de bulunmaktadır.  3. Mersin Atatürk Evi ve müzesi: Mersin belediye binasının kuzeyin de ve Atatürk caddesin de yer akmaktadır. 1917 yılın da İsviçreli Krizmon tarafından yaptırılmıştır, daha sonra Tahinci ailesince satın alınan bu ev, 1980 senesin de kamulaştırılmıştır. Atatürk 1925 senesinin 20 Ocak günü tarihin de Eşi Latife hanımla birlikte Mersin’e geldiğin de bu ev de 11 gün misafir edilmişti. Bu yapı da günümüz de Atatürk evi ve müzesi olarak düzenlenerek sergilenmiştir. 2 katlı müzenin ilk katın da Atatürk’ün değişik tarihler de Mersin ziyaretleri ve kurutuluş savaşı ile ilgili fotoğrafları, belgeleri bulunmaktadır. 2. Katın da ise çalışma alanı, dinlenme, yatak ve misafir odaları ile birlikte şahsi eşyalar yer almaktadır. Bir de konferans salonu vardır. 4. Silifke müzesi: Silifke ilçesin de ilk müze çalışmaları 1939—1940 senelerin de bölgenin eski eserlerinin Cumhuriyet ilkokulun da bir arada toplanması ile başlamıştır. 5. Silifke Atatürk evi ve Etnografya müzesi: Atatürk Silifke’ye olan ilgisini burayı 4 kez ziyaret ederek göstermiştir. Ziyaretlerinin birinde de buradan çiftlik satın almış ve merkezi bu çiftlik olmak üzere Tarım kredi kooperatifi kurulması için de özel olarak talimat vererek kendileri de kuruluşun üyeleri olmuştu. Atatürk’ün Silifke’ye 1925 senesinin 27 Ocak günü ilk gelişin de kaldığı evi tarihi evi restore edilerek, kullandığı eşyalar ile birlikte müzeye dönüşüştür. 6. Tarsus müzesi: Tarsus müzesi, 1557 senesin de Ramazanoğullarından Kubat paşa kişisi açık avlulu medrese olarak yaptırmış ve 1966 senesinde de restore edilen Kubat paşa Medresesi uzun süre hizmet vermiştir. 7. Yamuktepe: Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. 8. Solı—Vıranşehir (Soloı—Pompeipolis): Mersin’in 14 kilometre batısın da, deniz kenarın da yer alan Saloi antik kenti, M.Ö. 7.  Yüzyıl da Rodoslu koloncilier tarafından kurulmuş ve kente güneş anlamın da gelen Soloi adı verilmiştir. 9. Aydıncık ören yerleri—Anıt mezar (Dört ayak): Kent merkezin de yer almaktadır. Büyük kesme kireç taşlarıyla yapılmış ve halk arasın da dört ayak olaraktan bilinen bu anıt mezar, neredeyse ilçenin en ilgi gören antik yapısıdır. 10. Kelenderis: Kimin tarafından yapıldığı ve kimin ne zaman kurduğu henüz bilinmemektedir. Kazılar da çıkan en eski seramik örnekleri fakat İ.Ö. Yüzyıl sonralarına ve 7. Yüzyıl tarihlendirilmiştir. 11. Liman hamamı: Liman girişin de bulunan hamam, kentin kısmen de olsa ayakta kalabilecek antik yapılarından birisidir. 12. Tiyatro: Yüzey araştırmaları ve de sondaj çalışmaları sonucun da henüz gün ışığına çıkarılmamış olan yapının Aneurium da olması gibi bir meclis binası olabileceği de tahmin edilmektedir. 13. Nekropol alanı: Nekropol alanın da oluşturulan çalışmalar sonucun da çeşitli mezar tipleri ortaya çıkmıştır. Bu sebebiyetle de Kelenderis antik kenti mezar çeşitlilikleriyle ön plan da olarak dikkat çekiyor. 14. Bozyazı ören yeri—Nagidos: Kelenderis bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden ve kentlerinden olup, Nagidos kalıntıları Bozyazı ilçesin de kıyı da yakın bir tepe üstündedir. 15. Erdemli ören yerleri: Elaiussa—Sebaste (Ayaş), Koryos (Kizkalesi) su iletim sistemleri gibi yerler de doğal ören yerleri vardır. 16. Tiyatro: İ.S. 2. Yüzyıl tarihlenen tiyatro binası üzerin de restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Geç Antik dönemde de uğradığı yağmalanmalar, savaşlar, sonucun da oturma basamakları, süslemeleri, kapama parçaları günümüze kadar ulaşamamıştır. 17. Agora: Büyük olasılıkla imparatorluk dönemin de yapılmış, dörtgen bina bloklu kalın surlar ile çevrilidir. Batı kenarın da üstü arşitravlı yedi açıklık bulunmaktadır. 18. Büyük hamam: Otoyol ile bugünkü kasabaya giden yolun bir arada da buluştuğu yerde bulunmaktadır. 19. Tapınak: Elaiussa’daki tek tapınak kent dışındaki güney kesim de bulunuyor. 20. Nekropol alanı: Anadolu’nun en iyi korunmuş ve muhafaza edilmiş Nekropol alanlarından birisidir.

 

21. Koryos—Kızkalesi: Mersin’in 60 kilometresinin güneybatısın da ve Kızkalesi belediyesin de yer almaktadır. Silifke’ye olan uzaklığı da 25 kilometre mesafedir. 22. Karadaki kale: Korykos kalesi yapılırken genel de roma dönemi mimari parçaları devşirme olarak kullanıldığı için de Ermeni işçiliği çok az görülür gibidir. 23. Liman: Korykos ören yerine ait kalıntılar arasın da bulunan en önemli ve önceliklilerden birisidir. 24. Sur kalıntıları: Korykos’a ait sikkeler de Tyche’nin başın da duvarları şehir surları tasvir edilmiştir. Bunlar da İ.Ö. 1.—İ.S. 1. Yüzyıllar da kent surlarını gösteriyordur. 25. Kiliseler: Korykos yerleşimin kuzeyin de Katedral dışındaki Mezar kilisesi, Büyük kilise, Transept planlı kilisesi, bir tören yolunun güney tarafında sıralanmıştır. Bu gibi farklı yerlerde de birçok kilise bulunmaktadır. 26. Diğer yapı kalıntıları: Roma İmparatorluk zamanın da şehir meydanın da gelen gelişmeler kendini yapılarda da ön plan da göstermiştir. 27. Kızkalesi—Denizdeki kale: Belde sahilindeki küçük bir adacığın üzerine kurulmuştur. Beldenin adının aldığı ve de deniz kalesi olarak Kız kalesi diye anılmaktadır. 28. Kanlıdivane: Erdemli’ye 17 kilometre kadar uzaklıkta Yemişkumu mahallesinin kuzeye sapan 3 kilometrelik yolla ulaşılmaktadır. 29. Obruğun çevresin de yer alan kalıntılar—Helenistik kule:  Obruğun güney kenarındaki yolun bittiğin de yarısı yıkık, kare biçimli poligonal duvar örgü tarzın da yapılmış Hellenistik dönem de tarihlenen bir kule bulunmaktadır. 30. Mut ören yeri—Alahan manastırı: İlçe merkezinin 20 kilometre kuzeyinin 1300 metre yukarısındadır. Daha önceleri de Kocakale de denilen bu yere de Alacahan Manastırı da diye anımsanmaktadır. 31. Al Oda: Alahan Manastırın 3. Kilometresinin kuzeybatısın da bulunmaktadır. Alahan Manastırından çıkarak Karaman’a doğru gidilerek solda kule görünümlü kaya mezarına rastlanır ve ziyarete açıktır. 32. Adrassus—Balabolu: Mut’un 42. Kilometresinin batısın da yer almaktadır ve Yalnızcabağ köyünün 9 kilometresinin kuzeybatısın da yer alır. Değirmen Mevkii yönüne gidiş yaparken yolun solunun tepesin de bulunan Akropolü, bu tepenin kuzeybatısın da ve de yolun sağın da Nekropol alanı yer alır. 33. Silifke ören yerleri—Roma Tapınağı: Şehir merkezin de bulunuyor. Doğu ile güney yanlarındaki sütun tabanlıkları orijinal şekil de korunmuş olan tapınağın en uzun kenarın da 14’er, kısa kenarında da 8’er sütun yer alıyor. 34. Cambazlı kilisesi: Adamkayalar’dan sonra Hüseyinler Köyünden geçiliyor ve Cambazlı köyüne varılmaktadır. Kilisede de bu köy de bulunmaktadır. 35. Aya Thekla Yeraltı kilisesi—Meryemlik: Taşucu yolu üzerinin 4. Kilometresinin sağa dönüşü ve bir kilometre ilerisin de Hristiyanlığın en eski ve de önemli merkezlerinden biri olan Meryemlik. Meryemlik aynı zaman da Azize Thekla’nın buraya gelişi ile başlamaktadır. 36. Taşucu—Holmi: Silifke—Antalya karayolunun 10.  Kilometresinin Taşucu’nun bulunduğu yer de İ.Ö. VII. Yüzyıl da (7. Yüzyıl da) eski Holmi kolonisinden bugüne kadar hiçbir tarihi eser kalmamıştır. 37. Liman kalesi: Taşucu—Antalya karayolunun deniz kenarının hemen kenarın da yer alıyor. 38. Kilikya Afrodisiası: Halk arasın da Ovacık yarımadası olarak da bilinmektedir. Arkeoloji literatürün de Kilikya Afrodisiası diye geçen bu antik kent yerleşim merkezine Silifke—Anamur karayolunun 35. Kilometresinin güneyine ayrılan tali yol da yer almaktadır. 39. Demircili—Imbriogon—Anıtmezarları: Silike—Uzuncaburç karayolunun tam 10. Kilometresinin antik Imbriogon şehrinin soylularına ait tek ve de çift katlı mezarları bulunmaktadır. 40. Uzuncaburç—Diocaesarea: Mersin’in en önemli ve de iyi korunmuş tarihi kalıntıları Silifke’nin 30. Kilometresinin Uzuncaburç beldesin de yer almaktadır.

 

41. Uzuncaburç’taki belli başlı kalıntılar: Sütunlu cadde, Tören kapısı, Zeus tapınağı, Şans tapınağı—Tychaeum, Zafer kapısı, Tiyatro, Helenistik Anıtmezar, Helenistik yüksek kule, kiliseler, Nekropol, Ura—Olba, 42. Tarsus ören yeri—Eski camii—St. Paul kilisesi: Çarşı başındaki kilisenin 1102 senesindeki ST. Paul katedrali olarak yapıldığı tahmin edilmektedir. 43. Aziz Paulus: Hristiyanlık dinin de önemli biridir. 44. St. Paul kuyusu: Tarsus ilçe merkezin de yer almaktadır İlçenin de Kızılmurat mahallesin de ve cumhuriyet alanına yaklaşık olaraktan 300 metre kadar kuzey de, eski Tarsus evlerinin yoğun bulunduğu yer de, öteden de St. Paul’un evinin yeri olaraktan kabul edildiği bir avlu da bulunan kuyudur. 45.  Gözlükule: Neolitik çağ da toprak tepe üstüne en eski yerlerim yerlerinden olan burasın da medeniyetlerin Anadolu’ya gitmeden önceki yerleridir. Anadolu da çok eski bir yerleşim yeri olduğundan ötürü burası da başlangıç olduğundan çok eski medeniyetleri barındırmıştır. 46. Donuktaş: İlçenin, Tekke mahallesin de bulunan Donuktaş ilçesindeki anıtların çok eski yapısı olarak bilinmektedir. 47. Altından geçme—Roma hamamı: Roma imparatorluğundan kalma hamam kalıntısıdır. 48. Kleopatra kapısı—Deniz kapısı: Kleopatra kapısı, Tarsus girişin de bulunmaktadır. 49. Onur yazıtı—Yeni hamam: İlçemiz merkezin de ulu caminin yanın da kurulmuştur. Hamam giriş kapısı üzerine kataben 1785 senesin de yapıldığı tahmin ediliyor. 50. Justiniaus köprüsü—baç köprüsü: Modern Tarsus kentinin doğusun da bulunmaktadır ve Justiniaus köprüsüne halk tarafından eskiden şehre girişte bilinen Bac vergisinden dolayı Bac köprüsü de denilmektedir. 51. Tarsus şelalesi ve roma mezarları: Tarsus ilçe merkezinin kuzeyin de Berdan çayı üzerindedir. 52. Cumhuriyet alanı antik kenti: Tarsus ilçesinin merkezin de çok katlı otopark planı temek harfiyat çalışmaları esnasın da zeminin 5 metre altın da antik bir yol üzerin de tesadüf edilmiştir. 53. Roma yapı kalıntısı, 54. Sağlıklı köyü antik yolu ve kapısı: Sağlıklı köyü Tarsus’a 15 km. uzaklıkta bulunup, köyün yukarı kısmı dağlık ana kaya üzerin de taş levhalarla döşeli roma yolu bulunmaktadır. 55. Gülek kalesi: Tarsus ilçesinin Gülek belediyesinin kuzeydoğusunun yüksek dağ üzerin de yer almaktadır. 56. Anamur ören yerleri—Titiopolis: Anamur’un batısınun Ovabaşı köyünün 5 kilometre sağın da köy içerisin de bulunuyor. 57. Titiopolis Bazilika—Titiopolis basilica: Hamamın batısın da Narteksi belirgin üç şahınlı bazilika yer alır. 58. Titiopolis Mezar—Titiopolis Hereon: Dini yapıların doğusun da ve görkemli mezarların bulunduğu Nekropol alanı bulunuyor. 59. Eski Anamur—Anemurium: Anamur ilçe merkezinin 6 kilometresinin güneybatısın da kalmaktadır. 60. Anemurium Necropol: Kentin içme suyunu sağlayan su kemerleri dışın da erken Hristiyanlık dönemine ait birçok kilise kalıntısına saptanmıştır.

Mersin alışverişin de ise son derece kültürü zengin demek fazlasıyla mümkündür. Mersin’in merkezi ve tüm ilçe, belde, köy yerlerinin yöresel, geleneksel ürünleri hazırlanarak satılmaktadır. Başlıca alacağınız ürünler bulunlardır. El sanatlarına ait güzel örnekler de halılar, kilim çeşitleri, rengarenk yazmalar görmekte mümkündür. Bunları da hemen, hemen her yer de rahatlıkla görebilirsiniz. Alışveriş merkezlerinin isimleri ise: Mersin merkez Forum—Multi Türk Mall, Marinavista Çetinkaya, Adese, Carrfoursa, Kipa, Mersin Marina, Tarsus ilçesi kırkaşık bedesteni, Tarsus regma outlet alışveriş merkezlerini sizler de istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

 

Festivalleri ise:

 1. Mersin Turunçgil festivali: Mersin—24 ile 25 Kasım
 2. Geleneksel Batırık şöleni: Erdemli—Mayıs ayın da
 3. Sarıkeçililer geleneksel 4. Göç kervanı şöleni: Gülnar—Mayıs ayın da
 4. Mersin Uluslararası müzik festivali: Merkez—1 ile 17 Mayıs
 5. Soli Güneş festivali: Mezitli—21 Haziran
 6. Soğucak ve geleneksel kültür ve güreş şenlikleri: Toroslar—27 Ağustos
 7. Karakucak güreşleri: Toroslar—27 ile 30 Ağustos
 8. 8. Geleneksel Gülnar buluşması üzüm ve elma festivali: Gülnar—Eylül
 9. 11. Uluslararası kum—su sporları festivali: Silifke—Eylül ayın da
 10. Mersin Sinema günleri: Merkez—Eylül
 11. 9. Uluslararası Karacaoğlan şelale şiir akşamları: Tarsus—8 ile 10 Ekim
 12. Cumhuriyet güreşleri: Tarsus—28 ile 29 Ekim arasın da çeşitli festivaller ve etkinlikler olmaktadır.

Siz de burada bulunduğunuz sürece gidebilirsiniz.

Mersinden dönmeden kesinlikle dikkat etmeniz gerekenler ve sizlerin kesinlikle yapacaklarınız:

 1. Tarsus’ta Tarsus müzesini, St. Paul kuyusunu, Anıt müzesini, Roma yolunu, Eshab—ı kefh’i, Kırkaşık bedesteni, makam camisini, Danyal peygamber kabrini, Nusrat mayın gemisini, diğer tarihi eserleri, Tarsus şelalesini, Mersin Akdeniz ilçelerin de Atatürk evini, Mezitli de Soli Pompeipolisi , Toroslar da Yumuktepe de ve Gözne kalesini, Forum ve Marina alışveriş merkezine, Mozaik müzesine, Cennet—Cehennem mağaralarına uğramadan, fotoğraflamadan, doğal derin oksijen almadan
 2. Balık ekmek, Atdağın da tavuk, şalgam, meşhur tatlı olan cezerye tatmadan kesinlikle Mersinden dönüş yapmayınız. Bu biletkess.com olarak size özel bir tavsiyedir.

Mersin ilçeleri: 1. Anamur, 2. Akdeniz, 3. Aydıncık, 4. Bozyazı, 5. Çamlıyayla, 6. Gülnar, 7. Erdemli, 8. Mezitli, 9. Mut, 10. Silifke, 11. Tarsus, 12. Toroslar, 13. Yenişehir ilçeleridir.

 

Mersin (İçel)’den diğer iller kaç kilometre ve otobüs ile birlikte gidiş kaç saat ve dakika hesaplaması

 1. Adana 69 kilometre ve 55 dakika
 2. Adıyaman 399 kilometre ve 5 saat 42 dakika
 3. Afyon 565 kilometre ve 8 saat 5 dakika
 4. Antalya 489 kilometre ve 6 saat 55 dakika
 5. Ankara 483 kilometre ve 6 saat 50 dakika
 6. Bingöl 698 kilometre ve 9 saat 54 dakika
 7. Bolu 970 kilometre ve 9 saat 34 dakika
 8. Çanakkale 1093 kilometre ve 15 saat 37 dakika
 9. Eskişehir 680 kilometre ve 9 saat 44 dakika
 10. Hakkari 968 kilometre ve 13 saat 45 dakika
 11. Isparta 587 kilometre ve 8 saat 23 dakika
 12. İstanbul 932 kilometre ve 13 saat 19 dakika
 13. İzmir 892 kilometre ve 12 saat 45 dakika
 14. Karabük 694 kilometre ve 9 saat 52 dakika
 15. Kayseri 326 kilometre ve 4 saat 39 dakika
 16. Kırşehir 368 kilometre ve 5 saat 15 dakika
 17. İzmit 821 kilometre ve 11 saat 44 dakika
 18. Kütahya ise 665 kilometre ve 9 saat 30 dakikadır.

Sizler de bu objektif bilgilerden istediğiniz zaman direk olarak yararlanabilirsiniz ve burayı da seçerek daha iyisini yapabilirsiniz. Mersin otobüs bileti geliş gidiş hiç fark etmeden bu site üzerinden satın alabilir ya da sadece bakmak için veya karşılaştırmak için de giriş yapabilirsiniz. Her zaman istediğinizi sunan biletkess.com ile sizler de istediğinizi istediğiniz zaman bulabilirsiniz. Kaliteli politikalarımız ile her şeyi en iyi şekil de yaptığımızı da bilebilirsiniz. O zaman sizler de daha fazla zaman kaybetmeden bizleri seçmeyi tercih edebilirsiniz. Süreklilik anlayışımız ile hep bir adım önde olmaktayız. Sitemiz de aradığınız her şey hem vardır hem de ücretsiz bir şekil de sunulmaktadır. Online otobüs bileti deyince ve de sitemizdeki diğer hizmetler aklınıza gelir ise direk biletkess.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şimdiden bizleri tercih ettiğiniz için teşekkürler.

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi

 


İlgili Firma Bulunmuyor.