Mardin otobüs bileti

05 Ocak 2016Mardin otobüs bileti

Mardin otobüs bileti almak için şuan burada bulunuyorsunuz ve sizler de istediğinizi elde etmek için kaliteli vizyonu ve misyonu olan biletkess.com adresini tercih etmek istediğiniz. Bu nedenle de çok daha iyi notaya adım attığınızı da söylemek isteriz. Sürekli çalışmalarımız ile birlikte sizler de gönül rahatlığı ile bizleri tercih edebilir ve de tüm yeniliklere biran önce açık olabilirsiniz. Her fırsatı da en iyi şekil de değerlendiriyoruz ve sizlere sunduğumuz tüm yenilikleri % 100 derece de arttırmaktayız. O zaman siz de kaliteli olduğunu hizmet alınca bir defa daha anlamış olabilirsiniz. Sürekli hiç durmaksızın çalışıyoruz ve gördüklerinizi de unutmamış oluyorsunuz. Kısacası en iyi bildiklerinizi bu site de minimum hizmet olarak göreceksiniz ve maksimum hizmetimizi de tadınca bilketkess.com sizler için adeta da bir yeni anahtar, bilet alma kapısı, uygunluğun ta kendisi olacaktır. O zaman çalışmalarımızı da almaya karar vermişseniz sizler de kısa bir inceleme yapabilirsiniz. İnceleme sonrasın da fark edeceksiniz ki bu site de tam istediğiniz olan Mardin otobüs biletleri vardır ve hepsi de gerçekten de uygunluktadır. Neden uygun olduğunu da söyleyelim: Çünkü sitemiz de her zaman en çok olan 94 firmanın biletini yayınlıyoruz ve sistemden de nereden nereye yazan yerin birine Mardin yazdığın anda en yakın güzergahlar gelmektedir. Böylelikle karşılaştır—bak—incele—satın al işlemleri yaparak hemen istediğiniz yolculuğu başlayabilirsiniz. Yanı sıra da şöyle bir fırsatınız vardır: Eğer oradan beri güzergah hiç yok ise gün olarak güzergah olarak siz değerli ziyaretçilerin karşısına en yakın seferler sorgulansın mı diye yazı çıkmaktadır. Bu da en çok istediğin şeyler arasın da yer alabilir. O zaman sizler de biletkess.com farkını yaşayarak biletsiz kalmayı bir kenara atınız ve her şeyin yeniliğin de kendinizi bulunuz. Bizler çabalamak ile birlikte her şeyi sunmayı ilk amaçlarımızın arasın da bulunduruyoruz.

Otobüs biletleri her koşul da sizlerin seçme fırsatın da olacaktır. Bu da kendi bilgisayar ya da telefon ekranlarınızdan işlem yapacağınız anlamına gelmektedir. Hiç kimse karışmadan rahat, rahat eviniz de çayınızı yudumlarken ya da yolculuklar da biletinizin cebiniz de olacaktır. Ve de bunlar olurken de yanı sıra da siz değerli kişilerin ekstra ücret vermesi de ortadan kalkmaktadır. Bu da süper anlam da ilerleme demektir. O zaman elimizden gelenleri yapmaya gerek yoktur. Acele etmeye asla gerek yoktur. Çünkü bizlerin adresin de her şeyin zamanı ve sınırı yoktur. A firmasın da bilet bulamazsanız B firmasın da kesinlikle bulabilirsiniz ve bu da olmazsa diğer 94 tane firmanın içinden bir tanesini seçebilirsiniz. Böylelikle tercih ettiğiniz her şeyi bu site üzerin de yapabilirsiniz. Çabalarımız ve de yaptığımız tüm yenilikler de zaten bu konu da olmaktadır. Bilet satışı deyince direk olarak aklınıza biz gelir isek o zaman da çok şanslı olduğunuzu hizmet alaraktan bir defa daha anlayabilirsiniz. Konusun da uzman ekiplerimiz ve de hizmet veren diğer tüm departmanlarımızın amaçları bellidir; işi yürütmek değil, her zaman bir adım daha iyi hizmet vermektir.

Bizlerin amacı da bu şekil de olduğu için kuşkusuz her zaman tercih edilen bir yer oluyoruz ve de kimse bizlerin hizmetinin önüne geçemiyor. Eğer siz de bu şekil de bir arayış içerisin de bulunuyor iseniz En uygun Mardin otobüs bileti karşılaştırmasını ya da satın almasını buradan beri direk yapabilirsiniz. Fırsatları da yakından takip edebilmeniz için siz değerli kişilere sunmuş olduğumuz E—bülten aboneliği bulunmaktadır ve hemen ücretsiz bir şekil de E—posta ile kayıt olmayı deneyebilirsiniz. Akla gelenlerin hepsi de bu şekil de bir kenarı da bulunacak ise sizi şanlı yapan bu yeri daima tercih etmenizi önermekteyiz. Önerilerimizin birçok olduğunu ve de hizmet bünyesince ücretsiz olduğunu da tekrardan hatırlatmak isteriz. Birçok yere göre iyi olduğumuz kadar da mutlaka sınırsız bir şekil de çok iyi hizmet vermekteyiz. Bunları göz önüne alanlar da mutlu mesut yolculuklarını tamamlamış oluyorlar.

Bizler istediğiniz fikri bile danışabilirsiniz. Bilet satışının tam adresin de buluşmaktan da onur duyacaksınız ve bunun için bizde sebep çoktur. Bunlardan 10 tanesini sizler için sırlamak isteriz.

 1. Kaliteli bir satış olduğundan burasında yanılmalara uğramayacaksınız.
 2. Sizlerin de seçme şansı olduğundan ötürü kesinlikle birinci sınıf hizmet alacaksınız.
 3. Önemli dediğiniz kampanyaların hepsini bir ara da göreceksiniz.
 4. Harika satışlar olduğundan çok fazla firmaların birleşiminin bilet satışını görebilirsiniz. Bunu genel de uçak biletinde daha da ağırlık yaparlar ve bizler de sitemize direk getiririz. Örneğin Turkcell ve Pegasus gibi firmaların bir ara da hizmet vermesi gibi değerlendirmekteyiz. Ama otobüs biletinde de yıl için de birçok böyle tarife ile karşılaşmanız biletkess.com adresin de mevcuttur.
 5. Gereksiz hiçbir şey olmadığından ötürü direk işlem yapma niteliğin de bir hizmetimiz bulunmaktadır.
 6. Mardin otobüs bileti ile ilgili yaptığınız araştırmaların yanı sıra bu site de hatta bu makale de Mardin hakkın da tüm bilgilere de ulaşabilirsiniz.
 7. Direk göreceğiniz bilgileri de hiçbir taraflı olmadan objektif bir şekil de göreceksiniz. En önemlisi de firmaların bile biletlerini ve şirketlerin tanıtımlarını objektif bir şekil de sizlere aktarmaktayız.
 8. Sürekli olaraktan da akla gelecek olan öncelikleri sizler adına sunmaktayız.
 9. Tüm dikkatleri bir arada toplamıyoruz, çünkü seçimleri tamamen sizlere bırakıyoruz.
 10. Fiyatları satın almadan incelemeyi de bir ara da görünce sizler de bu siteden onur duyacaksınız.

Tüm bunları ele alınca sizler de istediğinize anın da ulaşabilirsiniz. Böylelikle bizlerden en iyi şekil de yararlanmış olabilirsiniz. Bir de siz değerli kişilerin bilmesi gerek şudur: Bizler de sadece bu konu da bile 10 sebep veya neden yoktur. Sınırsız derece de neden ve sebebimiz olduğunu da bilebilirsiniz. Böylelikle içinizi rahat tutabilirsiniz.

Şimdi ise sıra Mardin’i anlatmakta

O zaman buyurun:

Mardin:

705.098 kişilik nüfusu bulunmaktadır. Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi, görsel değeri ile zamanı durdurup sadece kendini doğal anlam da izleten bir il demekte mümkündür. Aynı zamanda da Güneydoğunun Şiirsel kentlerinden biridir. Mardin de farklı din inanışları paralelin de, sanatsal açıdan da, tarihi açıdan da değerli olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve de benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, ipek yolu güzergahın da olmaktadır ve 5 han, kervansaray vardır. Mardin Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümün de yer alan bir ildir. Suriye ile sınır komşusu konumundadır. Ayrıca Mardin ismi hakkında da değişik rivayetler vardır. Kelimenin Farsça, Yunanca, Arapça ve Süryanice olduğunu söylenmektedir. Mardin ilinin iklimi de Kuzeydeki yüksek dağlar etkili olmaktadır ve bölgedeki Kış dönemin de oluşan yüksek basınç alanı da kış aylarının soğuk geçmesine yol açmaktadır. Güneyde ise çöl ikliminin etkisi altın da bulunması ve bir yandan da kuzeydeki yüksek dağların serin hava kütlelerinin bölgeye girişini engellemesi sebebiyle de ilin genelin de yazlar çok sıcak geçer. Karasal iklimin tipik özellikleri de görülmektedir. Fakat Derik, Nusaybin, Savur ilçelerin de pamuk, fındık, zeytin gibi ürünlerin yetişmesi mikroklima özelliğinin yöre de hüküm süren Akdeniz iklimi ile karasal iklimini ortak özelliklerini yansıtmaktadır. Karayolu: Terminale belediye otobüsleri ve minibüsleri ile otogara gitmek mümkündür. Demiryolu: İl toprakların da Şanlıurfa—Ceylanpınar’dan giren demiryolu, sınırı izleyerek Suriye ve Irak’a ulaşmaktadır. Ayrıca Şenyurt kasabasından geçen bu yola Mardin 30 km. hatla bağlı olmaktadır. Havayolu: Haftanın Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cumartesi olmak üzere 5 günü Ankaralı Aktarmalı İstanbul uçak seferleri tarifeli olaraktan yapılmaktadır. Kalacak yer olaraktan da 1. Antik Tatlidere konağı, 2. Kadim hotel, 3. İpekyolu Guesthouse, 4. Sahmeran Otantik Pension, 5. Basak hotel, 6. Dara konağı, 7. Mardius Tarihi konak, 8. Izala Boutique hotel, 9. Reyhani Kasri hotel, 10. Mardin Apart hotel, 11. Zinciriye hotel olmak üzere Mardin de birçok yer de kalabilirsiniz. Hem rahat hem de uygun bir şekil de hizmet verilen yerleri bulacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Yemek ve de restoran konusunda da Mardin’e kendi özgü birçok yemek yörede yapılarak günlük veya özel günlerin de sürekli olarak yenilmektedir. Yaşam tarzının belirleyici özelliklerinden olan geleneksel yemekler bölgede farklı bir boyut açısından önemlidir. Ayrıca Mardin mutfağının zenginliği, gelmiş geçmiş uygarlıklarının kültür birikimleri ve yöre halkının medeniyetindeki değişim sürecin de kendilerini yenilemedeki yetenekleri ile açıklanabilmektedir. Dinsel özellikler de yemek kültürüne epey yansımış demekte  mümkündür. Mardin ürünlerinin bazıları: 1. İkbebet, (içli köfte), 2. Semburek, 3. Irok, 4. Kibe, 5. Kitel raha, 6. Kuzu çevirme, 7. Kaburga, 8. Lebeniyye, 9. Zerde, 10. Çiğ köfte, 11. Keşkek, 12. Cevizli sucuk, 13. Helva çeşitleri, 14. Cevizli tatlılar, 15. Un çorbası, 16. Mercimek çorbası, 17. Kelle paça, 18. Nohut çorbası, 19. Corten, 20. Ginedir çorbası, 21. Domatesi çorbası, 22. Soğan kebabı, 23. Patates kebabı, 24. Malzum, 25. Kibbe, 26. Dobo, 27. Firkiye, 28. Güveç, 29. Havuç türlüsü, 30. Semizotu tavası, 31. Patates kızartması, 32. Patlıcan kızartması, 33. Biber kızartması, 34. Kabak kızartması, 35. Havuç kızartması, 36. Aya köfte, 37. Mercimekli köfte, 38. Kitel Raha, 39. Patlıcan dolması, 40. Biber dolması, 41. İşkembe dolması, 42. Kaburga dolması, 43. Kabak dolması, 44. Hindi dolması, 45. Kuzu dolması, 46. Güvercin dolması, 47. Tavuk dolması, 48. Şehriyeli bulgur pilavı, 49. Kınepleli pilav, 50. Mercimekli pilav, 51. Gasore, 52. Ihşene, 53. Çoban pilavı, 54. Sembusek, 55. Cevizli börek, 56. Susamlı patates böreği, 57. Lor böreği, 58. Zeytinyağlı yaprak sarması, 59. Kıneble, 60. Melemen, 61. Nohut Meftunesi, 62. Patates salatası, 63. Çoban salatası, 64. Beyin salatası, 65. Acur salatası, 66. Sütlaç, 67. Davk bi dips, 68. Peynir helvası, 69. Harire, 70. Aşure, 71. Zingil, 72. Kahıyye, 73. Davk il May, 74. Tahinli helva, 75. Icce, 76. Kişnişli ve kırmızı pul biberli tandır çöreği, 77. Badem, 78. Badem şekeri, 79. Ibzor, 80. Kavun çekirdeği, 81. Kabak çekirdeği, 82. Bıtım, 83. Mahlep, 84. Pestil, 85. Cevizli ve bademli sucuk (Ikude), 85. Mırra, 86. Likör, 87. Üzüm suyu, 88. Nar suyu, 89. Sumak, 90. Rami, 91. Hıyar turşusu, 92. İşfelleh turşusu, 93. Yeşil zeytin turşusu, 94. Dağ hıyarı turşusu, 95. Yeşil nohut turşusu, 96. Kaymak, 97. Bal, 98. Yeşil zeytin, 99. Oltu peynir sürekli yedikleri ürünlerin arasın da yer almaktadır.

Önemli gezilecek yerler: 1. Mardin  müzesi: Eski Tunç, Orta Tunç, Geç tunç, ilk demir çağı, Assur, Urartu, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu, Osmanlı dönemleri—devirlerine kadar ait çeşitli seramikler, damga ve silindir mühürler, sikkeler, kandiller, figürinler, gözyaşı şişeleri, takılar, vazolar sergilenmektedir ve buna benzer çeşitli eserleri de bulmanız mümkündür. Müze de de ayrıca Arkeoloji ve etnografya sergi salonları, kütüphane, konferans ve dinlenme salonları da yer almaktadır. 2. Dara Ören yeri: Mardin’in 30 km. güneydoğusun da bulunan Oğuz köyün de bulunmaktadır. Eski Mezopotamya’nın en önemli kentlerinden biri de sayılan Dara, bugün küçük bir köy yerleşmesi halin de bulunmaktadır. Büyük İskender ile Pers İmparatoru Darius’un savaşına sahne olmuş olan Antik yerleşim İran Hükümdarı ünlü ‘Darayuvaşı;’ tarafından kurulmuş ve de çeşitli dönemler de İranlılarla Romalılar arasın da el değiştirilmiştir. 7. Yüzyıl sonralarına doğru Emevilerin daha sonrasında da Abbasilerin, 15. Yüzyıl da ise Türklerin hakimiyetine geçen bu kentte, kalıntılar arasında ki büyük kesme taşlar ve de bulunan sikkelerden Dara’nın geçmişteki büyük, görkemli yapılara; zengin hazinelere sahip olduğu anlaşılmıştır. En önemlisi de kaya içerisin de oyulan yapıların Dara kenti, çevresi ile birlikte geniş bir alana yayılmış olup, kentin doğusuna doğru gidildikçe Kuruçay’a kadar da uzanmaktadır. Çevresi 4 kilometrelik surla korunan kentin güney ve kuzeye açılan iki kapısı da yer almaktadır. Bunun dışında da birçok özelliği yer almaktadır. 3. Gırnavaz Höyüğü:  Nusaybin’in 4 km. kuzeyin de yer almaktadır. Tam olaraktan da Habur Nehri kollarından biri olan Çağ Deresi’nin doğusun da takriben 300 metre çapın da ve 24 metre yüksekliğin de, höyük karakterin de bir yerleşim yeridir. Arkeolojik bir merkez olaraktan da bilinmektedir ve ilk olarak 1918 senesin de dünya da tanınan Gırnavaz, daha sonraları da çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Gırnavaz’ın M.Ö. 4.  Binden M.Ö. 7. Yüzyıla kadar sürekli yerleşim yeri olarak kullanıldığı ortaya çıkarılmıştır. Kazılar da ortaya çıkan paha biçilmez metal silahlar, süs eşyaları, vazolar, kandiller, mühürler, tabletler bulunmuştur. 4. Mardin kalesi: 10. Yüzyıl da Hamdaniler tarafından inşa edilen bu kale, 1 kilometre uzunluğun da 30—150 genişliğindedir. Çeşitli zamanlar da Mardin’e uğrayan çeşitli gezginler verdikleri bilgilere göre de kale de çok sayı da yapı olduğu söylenmektedir. Mardin’e hakim olan bu manzaraya sahip kalenin bir başak özelliği de doğal kaya üzerin de az eklentilerle müstahkem bir hale getirilmiş olmasıdır. 5. Fafih kalesi: Ömerli’nin 8 kilometre güneydoğusun da, Beşikkaya köyü yakının da yer alır. Kalenin bulunduğu yer aynı zaman da eski yerleşim yeri olarak da bilinmektedir. 6. Rabbat kalesi: Derik ilçesinin 15 kilometresinin batısın da olup Hisaraltı köyü sınırları içerisin de yer almaktadır. Bu köyün de kuzeyin de bulunuyor ve dar bir vadide yükselen tepenin üstüne kurulmuştur. Rabbat kalesi Artuklu devrinin en büyük eserlerinden de biri olaraktan da kabul edilmektedir. 7. Mardin—Merdis kalesi: Nusaybin ilçesinin 15. Kilometresin de ve kuzey doğusun da Eskihisar köyün de yer alan Mardin kalesin de, Eski Mardin şehrinin için de yüksek bir kayalık üstüne inşa edilmiştir. Kalenin çevresi de yaklaşık olaraktan 1500 metre, 12 kule ile desteklenmiştir. Kalenin kimler tarafından yapıldığına dair de hiçbir kanıt veya buluntu yoktur ama inşa tarzı Bizans yapımı olduğu tahmin edilmektedir. 8. Aznavut kalesi: Nusaybin ilçesinin on dört kilometre doğusun da bulunan Aznavur kalesi, geniş bir vadide yükselen iki tepe üzerine yapılmıştır. 970 senesin de Abdullah Bin Hamdan tarafından inşa ettirilen kale dört yüz metre uzunluğun da 30—60 metre genişliğin de, on dört burç, 2 gözetleme kulesi ile tahkim edilmiştir. 9. Şeyh Çabuk Camii: Cumhuriyet alanın da bulunmaktadır. 15. Yüzyıl da tarihlenen yapının ana merkezi çarpık bir plandadır. Bahçesine basit, sivri kemerli kapıdan direk ana mekana ise kuzeybatıdaki kapalı bölümden girilmektedir. Güneyin de ise türbe veya zikir yeri olduğu tanımlanan çapraz tonozlu mekan bulunmaktadır. 10. Hamit camii: Savur Kapısına giden yol üzerin de kalmaktadır. En erken 15. Yüzyıla tarihlenen bu yapı, 19. Yüzyıl sonraların da onarımı yaptıran kişinin adıyla anımsanmaktadır. Kuzey de basit bir kapıdan avluya giriş yapılmaktadır. 11. Şeyh Mahmud Türki (Şeyh Ali) Camii: Necmettin mahallesin de yer almaktadır. 15. Yüzyıl Artuklu yapısı olduğu da sanılmaktadır. Dıştan basit bir ev görünümü veren yapı minaresizdir. Kuzeydeki kalıntının minare kaidesi olduğu da tahmin edilmektedir. 12. Pamuk camii: medrese mahallesinin ana caddesin de yer almaktadır. Yapının aşağısındaki depoda yağ küpleri bulunduğundan da Bizans şepalinin üstün de yapıldığı sanılmaktadır. 11. Yüzyıl kayıtlarına göre de yapıyı Şeyh Mehmed Dinari adlı kişinin yaptırdığı yazılıdır. Ana mekanı, orta çapraz tonoz, yanlarda da beşik tonozla örtülüdür. 13. Reyhaniye camii: Çarşı içerisin de ulu cami ile Şehidiybe Medresesi arasın da bulunmaktadır. Yazıtların 19. Yüzyıldan olmasından bile 1540 tarihli vakıf kayıtlarına geçmektedir. Reyhaniye Cami’nin 15. Yüzyıl sonun da ya da 16. Yüzyıl başların da yapıldığı, 19. Yüzyıl başlarında da onarıldığı öne sürülmektedir. Ana mekanı, yöre de çok rastlanan mihrap önü kubbeli yapıların gelişmiş bir örneğidir.

 

14. Arap (Azap) camii: Savur kapısına giden yol üzerin de bulunmaktadır. Yapım tarihi henüz bilinmemektedir. 16. Yüzyıl kayıtların da adı geçen Azaplar ağası mescidin bu yapı olduğu sanılmaktadır. Aynı zaman da yapı, dikdörtgen planlı, beşik tonozlu caminin girişi batıdadır. 15. Zairi (Şeyh Muhammed Ezze    rar) camii: Necmettin mahallesinin güneyin de yer almaktadır. Giriş kapısı üzerindeki yazıtta 17. Yüzyıl sonun da yapıldığı yazılıdır. Avlunun güneyindeki kareye yakın planlı ana giriş geç dönem ekleriyle geniş bir alanı kaplıyor. Yapı aynı zaman da minaresizidir. 16. Hacı Ömer (Halife): Diyarbakır kapısına doğru, ana caddenin güneyin de sokak içindedir. Mimari biçimi, yeni sıvanın altın da kabartma olarak beliren 1724—1725’in yapım tarihi olabileceği de ele alınmaktadır. 17. Ulu cami (Cami—i kkebir): Mardin de bulunan camiler arasın da en eskidir. Altı paye üzerine oturan kubbe bütün mekana sahiptir. Çapraz tonozlu revaklardan yalnız kuzey de beş bölüm kalmış ve de diğerleri kaybolmuştur. Burada revaklar arasın da küçük eyvan dikkat de çekmektedir. 18. Abdüllatif (Latifiye) camii: Cumhuriyet alanının güneyin de bulunmaktadır. Taçkapı yazıtından 1371 de Artuklu sultanlardan ikisinin dönemin de görev almış olan Aldüllatif yaptırıldığı bilinmektedir. İsmini de buradan almıştır. Günümüzdeki minareyi 1845 senesin de Musul Valisi Gürcü Mehmet Paşa yaptırmıştır. 19. Melik Mahmut camii: Savur kapı da bulunuyor. Yatık bir dikdörtgen alanı kaplayan ve yanlardan dar sokakların ayrıldığı, taş işlemeli ana girişi olan ufak bir meydana açılmaktadır. 20. Şehidiye camii ve medresesi: Şehidiye mahallesin de bulunuyor. Katif Ferdi, bu yapının Sultan Melik Nasruddin Artuk Aslan tarafından 1201 ile 1239 yaptırılıp kendisinin de burada bulunduğunu söylemektedir. Araştırmacılar ise medreseyi genellikle 13. Yüzyıl başların da tarihlemektedir. Her iki durum da 13. Yüzyıl ilk yarısın da kurulmuş olmalıdır. 1916 senesin de bugün ayak duran minaresi eklenmiştir. 21. Kızıltepe ulu camii: Kızıltepe ilçe merkezinin kuzeybatısın da yer almaktadır. 22. Eminüddin Külliyesi: Kentin güneybatısın da Mesken mahallesin de yer almaktadır. Artuklu sultanı Necmeddin İlgazi—1108—1112 ile kardeşi Eminüddün yaptırmıştır. Eminüddün başlatmış ama ölümünden sonra kardeşi Necmeddin İlgazi’nin tamamladığı yapılar topluluğu cami, medrese, hamam, çeşme, bimaristan, (hastane) yapılarından oluşmaktadır. Mimarisi bilinmiyor. 23. Şeyh Kasım Halveti türbe ve mescidi: Yeni kapı hamamı yakının da evler arasın da yer alıyor. 15. Yüzyıldan sonra yapıldığı tahmin edilmektedir. Hazireli, namazgahlı küçük bir yapıdan oluşmaktadır. Son yıllarda da onarım yapılarak avlunun kuzeyin de eyvan ve ekler yaptırılmıştır. 24. Zinciriye Medresesi: Medrese mahallesinin kuzeyin de yer alıyor. 25. Sıttı Radviyye (Hatuniye) Medresesi: 1177 yılın da Kutubbedin İlgazi’nin annesi tarafından Sıtraziye camii ile aynı tarihte inşa edilen Hatuniye medresesi, iki eyvanlı olup revaklı avlulu ve iki katlı bir eserdir. Ana eyvanın yanında da içi rölyef bezemeli tromplu kubbesi ile türbe yer alır. Cami içerisin de Hz. Muhammed’e ait olduğu kabul edilen ayak izi de mevcuttur. Ayrıca lahitler bu yöredeki Artuklu eserlerinden en önemli olanlarıdır. Bundan dolayı medreseyi ayrıcalıklı kılmaktadır. 26. Şah Sultan Hatun Medresesi: Akkoyunlu hükümdarı Kasım Bin Cihangir’in yeğeni İbrahim bey tarafından yaptırılmıştır.

27. Melik Mansur Medresesi: Artuklu eseri olan bu yapıt, gül mahallesinin kuzeydoğusun da yer alıyor. İçin de lahitlerin bulunduğu bu yapı, mescit olaraktan da kullanılmaktadır. 28. Altınboğa Medresesi: Yapı, Merkez ilçe de bulunmaktadır. 29. Kasımiye Medresesi: Mardin ilinin güneybatısın da yer alan yapının inşasın da düzgün kesme taşlar kullanılmıştır. Yapının mimari tarzından, Artuklu devrin de yapımına başlandığı ve de Akkoyunlular dönemin de tamamlanmış olduğu da anlaşılmaktadır. Proje özellikle taş işçiliği ve süsleme motifleri, devir özelliklerine uygun olması da bu antısal yapının Mardin’deki Artuklu devrinin son eserleri arasın da yer aldığını söylemekte fazlası ile mümkün olmaktadır. İki teras üzerine inşa edilmiş medrese, cami ve türbe ile birlikte külliye şeklin de bir kullanımı vardır. 30. Meryemana kilisesi ve Patrikhanesi: 1860 senesin de yaptırılan kilise, akustik bir ses düzenine sahiptir. 31. Mor Mihayel Kilisesi ve burç manastırı: 185 yılın da inşa edilmiş ve daha eski dönemlere ait bölümleri de mevcut olmaktadır. Yeni yol caddesinin alt tarafında bulunuyor. 32. Mor Behnam (Kırklar) kilisesi: 5. Yüzyılda yaptırılmıştır. Şar mahallesin de bulunmaktadır.  33. Mor Petrus ve Pavlus kilisesi: 1914 senesin de Patrik II. Abdullah dönemin de Papaz Abdulmesih’in gayretleriyle Petrus ve Pavlus adına yaptırılmıştır. Kök boyalar da el işi bakımından el işi baskıları da mevcut olmaktadır. Kilisenin taş işlemeleri de sadededir ve gül mahallesin de yer almaktadır. 34. Mor ve İliyo kilisesi: Yapım tarihi bilinmemektedir. Çiftlik köyün de bulunmaktadır. 35. Mor Yusuf kilisesi (Surp Hovsep):  Bir Meclis—i Mebusan meclisi üyesi öncülüğü ile birlikte 1894 senesin de ibadete açılmıştır. İçerisin de 21 sütun bulunmaktadır. Kilisenin koro balkonu vardır ve çok sayı da değerli ikonası vardır. 36. İzozoel kilisesi: Midyat’ın Altıntaş (Kerferze) köyün de bulunan bu kilise, köyün en yüksek noktasının de ve köyün kuzeyin de yer almaktadır. 37. Mor Stefanos kilisesi: Midyat’ın Güngören (Kerferbe) köyün de bulunmaktadır. Kilisenin güneyin de, doğusu mihrap tarafından kapatılan, yazlık kilise statüsün de iç avlu uzanmaktadır. Ana kilisenin de kuzeyin de yüksek tanozları ona bağlanmıştır ve vaftizhane olaraktan da kullanılan Vaftizci Mor Yuhanon kilisesi bulunmaktadır. Mor Stefanos kilisenin iç klasik anlam da zarifliği de ön plan da bulunmaktadır. Doğu ve batı yönün de yerleşmiş uzun orta Turabdin bölgesinin en güzel köy kiliselerinden biri olmuştur. 38. Hammara Manastırı: M.S. 326 senesin de yapılan bir yapıttır. Diyarbakır Kapı Mahallesi’nin Kırkız mevkiinde yer almaktadır. 39. Mor Dimet Manastırı: Savur ilçesinin Dereiçi köyün de bulunmaktadır. Ayrıca Manastıra gelen Romatizma hastalarının da burada iyileştiklerine inanılmaktadır. Bu nedenle de aynı zaman da Romatizma Manastırı da denilmektedir. 40. Deyrülzeferan Manastırı: Mardin ilinin 3 km. doğusun da bulunuyor. Yukarı Mezopotamya’nın tarihi yapıtlarından olup en tanınmış olanları arasında yer alıyor. 41. Mor Evgin Manastırı: Girmeli Bucağının 7 kilometre güneyin de yer alıyor. Turabdin dağı’nın yamacın da, ovadan 500 metre yüksekliğin de yapı ve mağaralardan oluşmaktadır. 42. Meryem Ana manastırı: Midyat ilçesinin Anıtlı (Hah) köyün de bulunmaktadır. Köy Süryanilerinin genel inanışlarına göre üç mecusinin gelip Meryem ana Manastırının kurduğu bir yerdir ve böyle de bilinmektedir. 43. Mor Cırcıs Manastırı: Derik ilçe merkezin de bulunuyor. 44. Mor Yakup Manastırı: Nusaybin ilçe merkezin de yer almaktadır. Mor Şabo ve 11 öğrencinin şehit oluşuna kadar bir Mecusi tapınağıydı. Tapınak kalıntıları üzerine M.S. 328 yılın da Mor Yakup’un ölümünden sonra da adına ithafen inşa edilmiştir. İçerisinde de türbesi bulunmaktadır. 19. Yüzyıl dönemine kadar burada rahipler yaşıyordu. 45. Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı: Midyat ilçesinin 18. Kilometresinin doğusun da bulunuyor. 46. Kayseriyye (Bezestan): Ulu Caminin kuzeyin de ve çarşı içerisinde bulunuyor. Yapının da büyük bir kısmı yıkılmıştır. Dıştaki dükkanların kimileri günümüzde de kullanılmaktadır. Yapının, Mardin ulu cami vakfı olduğu ileri de sürülen tahminler vardır. Kasım Padişah Medresesi vakfı arasında adının Kayseriyye olarak geçmesine dayalı 1487—1502 tarihleri arasın da yapıldığı da tahmin edilmektedir. 47. Revaklı çarşı: Reyhaniye Caminin batısındadır. 48. Radviyye hamamı: Sitti Radivye Medresesinin güneyin de bulunuyor. Medresenin duvarına kazılı olan 1206 tarihli vakfiyede hamamın adı yazılmaktadır. Bu da hamamın 1206 yılından önce yapıldığı, kısacası 12. Yüzyıl sonralarına doğru tarihlenebileceğini göstermektedir. Çok sık bir onarımı yapılmıştır. Dikdörtgene yakın bir alanı kaplamaktadır. 48. Ulu cami hamamı: Ulu caminin güneydoğusundadır. 49. Geleneksel Mardin evleri: Mardin kenti, temel yapım malzemeleri olaraktan kolay işlenebilen kalker taşını evlerin yapımın da tercih etmektedir. Bundan dolayı da çeşitli motiflere benzemiş geleneksel evleriyle de ünlüdür. Bölgedeki çok sayı da ocaktan çıkarılan sarı kalker taşları yapı üretimin de egemen olmuş durumdadır. Kapı, asma kat gibi zorunlu kullanımlar dışın da ahşap işçiliğin de önemli bir yere sahiptir. Evleri 4 metre yüksekliğin de ve duvarları çevirir, sokaktan ayırır tarzdadır. Bu duvarlarla sert iklime karşı da, diğer yabancı etmenlere karşı da korunma sağlanmaktadır. Yazlık denilen iç avlu veya bahçe de eskiden ahır olarak kullanılıyor ve günümüz de ise depo işleri gören mekanlar bulunmaktadır. Merkez yerleşim de 1979 senesin de Kentsel SİT ilan edilmiştir. 50. Firdevs köşkü: Nusaybin’e giden yolda Vali konağı yanın da yer almaktadır.

51. Mardin Gızzelin mağarası, (İplik dokuma) 52. Midyat Linveyri Şifa mağarası, 53. Mardin Şakolin ve Friye mağarası, 54. Midyat Kefilsannur mağarası, 55. Midyat Şenköy kefilmelep mağarası, 56. Kefilmardin mağarası, 57. Midyat Hapisnas mağarası, 58. Midyat Tınat mağarası, 59. Savur Kıllıt mağarası, 60. Kızıltepe Hanika ve Salah mağarası, 61. Nusaybin Hessinmeryem ve Sercahan mağarası, 62. Mazıdağı Gümüşyuva ve Avrıhan mağarası, 63. Derik Derinsu mağarası, 64. Haramiye mağaraları, 65. Midyat:  Mardin gibi bir müze kent olan Midyat, Mardin’den yaklaşık olarak 1.5 saat uzaklıkta kalmaktadır. Mardin’e benzer evlerin, taş konakların, kemerli geçitlerin, minare gibi yükselen çan kuleleriyle sürvani kiliselerin bulunduğu Midyat, adeta da bir orta çağ kentini anımsatmaktadır.

 

Gezilecek alanları bu kadar değildir ama sizlere içlerinden en önemlilerini seçtiğimizi ve sunduğumuzu düşünüyoruz.

Şimdi ise alışverişe göz atalım: Kentte birçok otantik hediyelik eşyaların genel olarak satışı ve süs eşyalarının satıldığı pazarları kapalı çarşı, Manifaturacılar, ayakkabıcılar, Hasan Ayar, Meşkin, Kasaplar, Gümüşçüler, Kuyumcular, Bakırcılar çarşısında bulabilirsiniz. Ulu caminin kuzeyin de yer alan Kaseria pazarı da 16. Yüzyıldan kalmaktadır. Burada çok çeşitli yerel eşyalar ile birlikte birçok hoşunuza gidecek ürüne rastlamak da mümkündür. Revaklı Pazarı da ulu caminin doğusun da yer almaktadır. Bu pazarın içerisinde de pasajın sağın da ve solun da mağazalar bulunmaktadır. Bunların dışında da Mardin’e özel ürünler ve doğal ürünler satın alabilirsiniz.

Kiraz festivali de Yeşilli de her sene Haziran ayın da kutlanmaktadır. Gitmenizi tavsiye etmekteyiz.

Yapmadan dönmeyiniz:

 1. Mardin müzesini, Deyrulzaferan Manastırı ile Kasımpaşa Medresesi görmeden,
 2. Badem şekeri, leblebi, ceviz sucuğu tatmadan ve satın almadan,
 3. Telkariden gümüş işleme almadan,
 4. Kiraz festivaline gitmeden, Mardin şehrinden asla geri dönmeyiniz. Yukarı da saydıklarımızın tüm bilgileri de siz değerli kişiler açısından önemli bilgiler olduğundan ötürü de sizler iyice okuyun ve buna göre hareket ediniz. Aşağıda da bilgilerimizi sunmaya devam edeceğiz.

Mardin ilçeleri: 1. Kızıltepe, 2. Mazıdağı, 3. Midyat, 4. Nusaybin, 5. Ömerli, 6. Yeşilli ilçelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Mardin ilinden diğer iller kaç kilometre ve otobüs ile birlikte kaç saat—kaç dakika hesaplaması:

 1. Adana 531 kilometre ve 7 saat 35 dakika
 2. Ağrı 518 kilometre ve 7 saat 24 dakika
 3. Bilecik 1299 kilometre ve 18 saat 33 dakika
 4. Bitlis 284 kilometre ve 4 saat 3 dakika
 5. Çanakkale 1632 kilometre ve 23 saat 19 dakika
 6. Denizli 1298 kilometre ve 18 saat 33 dakika
 7. Düzce 1234 kilometre ve 17 saat 38 dakika
 8. Erzurum 419 kilometre ve 5 saat 55 dakika
 9. Giresun 784 kilometre ve 11 saat 12 dakika
 10. Hatay 521 kilometre ve 7 saat 25 dakika
 11. İçel 600 kilometre ve 8 saat 32 dakika
 12. Kahramanmaraş 405 kilometre ve 5 saat 47 dakika
 13. Kars 622 kilometre ve 8 saat 52 dakika
 14. Kırklareli 1662 kilometre ve 23 saat 45 dakika
 15. Kütahya 1204 kilometre ve 17 saat 12 dakika
 16. Muğla 1402 kilometre ve 20 saat 2 dakika
 17. Niğde 736 kilometre ve 10 saat 32 dakika
 18. Ordu 824 kilometre ve 11 saat 46 dakika
 19. Rize 796 kilometre ve 11 saat 22 dakikadır.

Bu bilgiler bu site de olduğu sürece siz değerli ziyaretçilerimiz de her zaman çok karlı çıkmaya sürekli olarak devam edecektir ve bizleri de istediğiniz zaman tercih etmeye de devam edebilirsiniz. Sürekli olarak çalışmalarımız ile sizler de Online otobüs bileti alımlarını çok iyi yapmış oluyorsunuz. Bu nedenle asla bir zaman kaybı yaşamadan bizleri tercih etmeye de devam edebilirsiniz. Nerede olduğunuz önemli olmadan sizler de biletkess.com adresine giriş yapınız ve Mardin otobüs bileti ayırınız ya da direk satın alınız. Her yerden her yere hiç fark etmeksizin bir dakika içerisin de biletkess.com sitesin de güvence ile biletinizin hazır olacağını da bilebilirsiniz. O zaman sizler de artık otobüs bileti alacak iseniz burayı tercih etmeye hep devam edebilirsiniz. 

www.biletkess.com Online Otobüs ve Uçak Satış Merkezi